Artykuły

Poznań. Trwają przygotowania do Misterium na Cytadeli

Około stu tysięcy osób spodziewają się organizatorzy największego w Polsce i jednego z największych w Europie plenerowego Misterium Męki Pańskiej, które w najbliższą sobotę, 15 marca, już po raz dziewiąty odbędzie się na poznańskiej Cytadeli.

- Na nasze Misterium przyjeżdżają osoby z całego kraju, także w zorganizowanych grupach. W poprzednich latach widowisko oglądało po sto tysięcy osób. Takiej samej liczby widzów spodziewamy się i tym razem" - powiedziała KAI Anna Przygocka, rzecznik prasowy Misterium.

Ostatnie dni życia Jezusa na ziemi - od triumfalnego wjazdu do Jerozolimy do śmierci na krzyżu - odtworzy prawie 300 aktorów, którzy od soboty odbywają plenerowe próby. Większość osób, które wcielą się w postaci Jezusa, Apostołów, Piłata, rzymskich legionistów oraz innych uczestników Męki Pańskiej, stanowią studenci i absolwenci poznańskiego duszpasterstwa akademickiego księży salezjanów, które wystawia Misterium.

Od kilku dni w parku na Cytadeli wznoszona jest scenografia dla potrzeb sobotniej inscenizacji: Brama Jerozolimy, Pałac Piłata, Świątynia Jerozolimska, stół do Ostatniej Wieczerzy, pal do biczowania Chrystusa i Golgota. Montowana jest również konstrukcja rusztowania, po której Jezus przejdzie z krzyżem na ramionach.

Tegoroczne Misterium będzie poświęcone pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, a jego mottem będą słowa: "Zło dobrem zwyciężaj", które zamordowany w 1984 roku przez Służbę Bezpieczeństwa kapłan często powtarzał w słynnych kazaniach w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki.

- Ksiądz Jerzy był dla wielu Polaków autorytetem, religijną ostoją, nawet dla ludzi niewierzących stanowił oparcie moralne. Był człowiekiem o wielkim męstwie, a zło otaczającego go świata, okrutnej rzeczywistości społeczno-politycznej ówczesnej Polski zwalczał swoją dobrocią, otwartością i nieustanną chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. To taki współczesny męczennik, dlatego chcemy przybliżyć jego postać - tłumaczy Przygocka.

Misterium Męki Pańskiej studenci z Duszpasterstwa Akademickiego Księży Salezjanów "Don Bosco" wystawili po raz pierwszy w 1998 roku. Z wyjątkiem dwóch lat przerwy, odbywa się ono co roku w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji