Artykuły

Warszawa. Wrzenie młodych scen

Wyraźne ożywienie widać ostatnio wśród grup teatralnych działających przy uczelniach wyższych. Spektakle przyciągają tłumy, bo ich atutem jest młodość i pasja.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych teatrów studenckich w stolicy jest Teatr Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego. Powstała w 1988 r. grupa działająca pod kierownictwem Ryszarda Adamskiego ma już na koncie kilkadziesiąt spektakli wystawianych głównie w Piwnicy pod Harendą.

Od innych projektów tego typu wyróżnia je ukierunkowanie w stronę widowisk muzycznych bazujących na piosence poetyckiej i polskich szlagierach. Jedną z ostatnich premier był wieczór z przebojami Seweryna Krajewskiego.

Na studentów innych uczelni otwarty jest Teatr Akademii Medycznej, jeden z najlepiej rokujących obecnie teatrów studenckich w stolicy. To właśnie tutaj jako reżyser amator spełnia się Sebastian Stodolak, student filozofii na UW. Z kolegami z Teatru Akademii Medycznej przygotował pierwszy pełnowymiarowy spektakl, czyli "Pułapkę na samotnego mężczyznę" według powieści Roberta Thomasa. Można go oglądać w klubie Medyk, a w kwietniu pojawi się na warszawskim Uniwersalnym Przeglądzie Artystycznym PUPA.

W Szkole Głównej Handlowej dopiero niedawno studenci wzięli sprawy w swoje ręce i postanowili założyć pierwszą w historii uczelni amatorską grupę teatralną. O pomoc w organizacji przedsięwzięcia poprosili artystów Teatru Konsekwentnego.

Opiekunem dopiero co uformowanej grupy został Jerzy Łazewski, jeden z aktorów Konsekwentnego. Zespół przygotowuje już pierwszy projekt. Szczegółów nie chce jeszcze zdradzać, ale efekty pracy będzie można prawdopodobnie zobaczyć już w czerwcu.

Innym teatrem amatorskim, który działa przy uczelni niehumanistycznej, jest Teatr Studentów Politechniki Warszawskiej. Od trzech lat przyciąga on zafascynowane sceną umysły ścisłe. Opiekę artystyczną nad grupą sprawuje aktor Grzegorz Sierzputowski.

- Amatorzy teatru przychodzą na próby, bo chcą, a selekcja następuje samoistnie - mówi Sierzputowski. - W grupie zostają ambitni i zdeterminowani pasjonaci.

Zespół nie posiada własnej sceny, a próby i spektakle odbywają się w klubie Stodoła dzięki uprzejmości jego dyrekcji. Nie przeszkadza to jednak twórcom w prężnej działalności. Obecnie w trzech grupach powstają cztery spektakle, m.in. "Napis" Géralda Sibleyrasa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji