Artykuły

Łódź. Konik Garbusek i Ptysie

Dwa łódzkie teatry lalek przygotowały na zbliżający się weekend dwie premiery. W piątek Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" zaprosi na "Konika Garbuska", a dzień później Teatr Lalek "Arlekin" na "Tajemnicę wesołego miasteczka".

"Konik Garbusek" Piotra Jerszowa to superklasyk literatury dziecięcej, choć ostatnio nieco zapomniany. W "Pinokiu" zobaczymy go w tłumaczeniu Igora Sikiryckiego oraz adaptacji i reżyserii Beaty Pejcz.

Jest to baśń o dzielnym, ale nieśmiałym Wani - chłopskim synu, mądrej cud-dziewczynie, głupim carze i czarodziejskim Koniku Garbusku, który pomaga chłopcu w przeżyciu wielu niezwykłych przygód. W opowieści pojawią się też Wieloryb, Konie Złotogrzywe, Żar-Ptak. I jak to bywa w prawdziwych baśniach, dzięki połączeniu odwagi, szlachetnych charakterów i odrobiny czarów, historia zakończy się szczęśliwie.

Czy dziś młoda widownia zna historię "Konika Garbuska"? Z pewnością rodzice pamiętają tę poetycką, rosyjską baśń. Dla publiczności może to być więc zarówno nowość, jak i sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa.

W obsadzie przedstawienia znaleźli się: Żaneta Małkowska, Łukasz Bzura, Włodzimierz Twardowski, Mariusz Olbiński, Krzysztof Ciesielski, Piotr Szejn, Danuta Kołaczek, Ewa Wróblewska, Anna Sztuder-Mieszek i Krystyna Filipiak. W przedstawieniu będzie można zobaczyć też oryginalne, wysmakowane plastycznie lalki i kostiumy autorstwa Aleksandra Maksy-miaka oraz posłuchać melodyjnej, atrakcyjnej muzyki Krzysztofa Figurskiego.

Teatr "Arlekin" zaś proponuje premierę widowiska "Tajemnica wesołego miasteczka", powstałego według scenariusza Zbigniewa Poprawskiego oraz w inscenizacji i reżyserii wieloletniego dyrektora łódzkiego teatru Stanisława Ochmańskiego.

To propozycja dla najmłodszych widzów. Dwa wesołe Misie Ptysie przeżyją wiele niezwykłych przygód, poznają nowych przyjaciół, a wesołe miasteczko odkryje przed nimi swoje tajemnice. Bajkowy, barwny i wesoły spektakl realizowany jest w rzadkiej dziś technice pacynek. Widzów czekają - jak zapowiadają twórcy - wiele niespodzianek, intrygi, gonitwy i czary. Teatr na spektakl zaprasza przede wszystkim przedszkolaki.

Spektakl "Tajemnica wesołego miasteczka" jest częścią programu "Z teatrem za pan brat", realizowanego w "Arlekinie" z pomocą finansową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorką scenografii widowiska jest Joanna Hrk, a muzyki - Bogdan Szczepański.

Warto dodać, że Stanisław Ochmański premierą "Tajemnicy wesołego miasteczka" będzie obchodził w Łodzi 50-lecie pracy reżyserskiej.

Stanisław Ochmański to prawdziwy mistrz gatunku, aktor, reżyser i pedagog. Jest uczniem i wychowankiem Henryka Ryla, założyciela "Arlekina".

Urodził się w 1929 roku w Łodzi. Już jako dziecko marzył o pracy w teatrze - chciał być aktorem. W czasie nauki w liceum pedagogicznym założył szkolny teatr lalkowy. Właśnie tam zauważył go dyrektor Ryl. Stanisław Ochmański debiutował w łódzkim teatrze w 1951 roku jako aktor, a od roku 1974 był jego dyrektorem (wcześniej, w latach 1958-1973, był dyrektorem lubelskiego teatru lalkowego).

Proponował teatr stonowanej ekspresji i czystości środków wyrazu. Nad oprawą plastyczną spektakli czuwali wybitni scenografowie - Zofia Gutkowska, Wacław Kondek, Adam Kilian, Zenobiusz Strzelecki.

Dyrektor Ochmański stworzył w "Arlekinie" tzw. scenę przedszkolną.

Przygotowywała ona skro-mne spektakle o małej obsadzie, których założenia inscenizacyjne umożliwiały prezentowanie przedstawień w salach przedszkolnych. Sprawiały one wiele radości małym widzom, którzy mieli dzięki temu teatr "u siebie".

Co ciekawe, za jego dyrekcji w "Arlekinie" powstał spektakl według "Konika Garbuska" Piotra Jerszowa, który zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Rosyjskich i Radzieckich w 1977 r. W roku 1988 - czterdziestym sezonie w "Arlekinie" i piętnastej rocznicy objęcia dyrekcji przez Ochmańskiego - teatr został uhonorowany medalem Serce Dziecka. Była to pierwsza łódzka instytucja, która otrzymała to wyróżnienie.

Stanisław Ochmański reżyserował w teatrach całego kraju, z "Arlekinem" rozstał się w 1992 roku.

Osobiście na swojego następcę wyznaczył obecnego dyrektora teatru Waldemara Wolańskiego...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji