Artykuły

Pędzle rzucone w kąt

Mało znany w Warszawie reżyser Paweł Aigner (rozpoznawalny w Białymstoku jako aktor lalkowy Paweł Piotrowski) przygotował w Rampie spektakl "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły.

Paweł Aigner reżyserował w Warszawie tylko raz - "Smutną królewnę" Michała Walczaka w Montowni. Z teatrem Rampa związał się dzięki Maciejowi Wojtyszce, który w ubiegłym sezonie robił tu spektakl "Kandyd, czyli optymizm" Woltera, a Aigner z nim współpracował. Sam reżyserował "Kandyda" dwukrotnie - w Toruniu i w Krakowie. Przede wszystkim jednak jest aktorem, przez lata występującym w Białostockim Teatrze Lalek. Spektakl "Brat naszego Boga" to dla niego duży sprawdzian w teatrze dramatycznym, w repertuarze przeznaczonym dla dorosłego widza.

W spektakl powstały na motywach dramatu Karola Wojtyły wplótł "Polską litanię" ks. Jana Twardowskiego. Muzykę zaś specjalnie na potrzeby tego widowiska skomponował Zygmunt Konieczny, legenda Piwnicy Pod Baranami, współtwórca sukcesu Ewy Demarczyk.

Bohaterem dramatu Karola Wojtyły jest postać autentyczna - żyjący w XIX wieku Adam Chmielowski. Był artystą malarzem, przyjacielem Stanisława Witkiewicza, Józefa Chełmońskiego, Heleny Modrzejewskiej, człowiekiem głęboko religijnym, czego wyraz dawał w swojej twórczości. Podczas pracy nad obrazem "Ecce Homo" przeżył duchowy przełom, który spowodował, że porzucił pędzle i wstąpił do zakonu. Jako brat Albert założył Zgromadzenie Albertynów i Albertynek w Krakowie.

"Dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, literatury i od teatru znalazłem w nim szczególne duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania" - pisał Jan Paweł II w "Autobiografii".

W przedstawieniu Pawła Aignera oprócz aktorów (w roli brata Alberta wystąpi Mieczysław Morański) nie mniejsze znaczenie ma 20-osobowy chór mieszany.

- W dramacie nie jest to napisane wprost, ale w didaskaliach pojawiają się tłumy ludzi - tłumaczy reżyser.

Premierze spektaklu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Jana Pawła II autorstwa

Adama Bujaka i Arturo Matriego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji