Artykuły

Szczecin. W sobotę "Zemsta" Augustynowicz

Jedna z najbardziej utalentowanych polskich reżyserek teatralnych i najbardziej znane dzieło Aleksandra hr Fredry - już te elementy gwarantują, że "Zemsta" będzie wydarzeniem teatralnym. Premiera już w sobotę na dużej scenie Teatru Współczesnego.

W barwne i mistrzowsko zarysowane postacie wcielą się: Arkadiusz Buszko - Cześnik, Wiesław Orłowski - Rejent, Wojciech Sandach - Papkin, Joanna Matuszak - Podstolina, Kinga Piąty - Klara, Paweł Niczewski - Wacław, zaś Ewa Sobiech wystąpi w zaskakującej roli Dyndalskiego. Ponadto wystąpią Krystyna Maksymowicz, Magdalena Myszkiewicz, Beata Zygarlicka, Dariusz Konklewski. Scenografię do spektaklu przygotował Marek Braun, Wanda Kowalska zajęła się kostiumami, zaś muzykę skomponował Jacek Wierzchowski.

Komedia Fredry mimo, że została napisana 1834 r. nadal pozostaje niezwykle aktualna i pokazuje nasz niezmienny charakter narodowy - niestety składający się głównie z wad. Akcja komedii opiera się na zaciekłym sąsiedzkim sporze. Śmiertelni wrogowie godzą się dzięki miłości i małżeństwu ich dzieci. Tekst obfituje w wiele powiedzeń i sentencji, które na stałe weszły do języka potocznego, choć czasami, używając ich, nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Przedstawienie Anny Augustynowicz będzie wyśmienitą okazją żeby się o tym przekonać.

Uwagę trzeba zwrócić też na mistrzowską polszczyznę hrabiego Fredry. Ale przede wszystkim na pewno będziemy się dobrze bawić, bo "Zemsta" to przecież jedna z najlepszych polskich komedii. Fakt, że reżyserią zajęła się Anna Augustynowicz gwarantuje, że będzie to "Zemsta" inna niż wszystkie wczśniejsze.

Teatr Współczesny "Zemsta". Reżyseria Anna Augustynowicz. Premiera 5 kwietnia na Dużej Scenie, godz. 19. Kolejny spektakl w niedzielę o godz. 19.

***

O reżyserce

Anna Augustynowicz od 1992 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego. W 1997 r. została laureatką Paszportu Polityki. Najważniejsze jej realizacje to polskie prapremiery sztuk Stiga Larssona "Naczelny" z 1993 r. "Siostry, bracia" z 1995 r. "Powrót skazańca" z 1998 r., "Bez czułości" z 1995 r. Clare McIntyre, prapremiery tekstów Marka Koterskiego "Kocham" i "Nas troje" z 1998 r., "Popcorn" Bena Eltona z 1999 r. i "Polaroidy" Marka Ravenhilla z 2002 r. oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego z 2007 r. "Zemsta" nie jest pierwszą adaptacją Fredry w wykonaniu Anny Augustynowicz. W 2002 r. sięgnęła po "Męża i żonę", którą przygotowała dla Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Na zdjęciu: próba przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji