Artykuły

Białystok. W BTL-u Sinbadów dwóch

Klasyczna opowieść na motywach "Baśni z tysiąca i jednej nocy" na scenie Białostockiego Teatru Lalek objawi się w nowatorskim ujęciu. Sindbadów będzie dwóch, obok nich pojawią się elfy. Dzieci ucieszy akcja, a dorosłych morał.

Sindbad" jest dziełem mieszanej ekipy polsko-węgierskiej. Reżyseruje András Veres (Węgry). Autorem scenografii jest Szilárd Boráros (Węgry), a muzykę napisał David Yengibarjan (ormiański akordeonista mieszkający na Węgrzech). Polskie teksty piosenek są dziełem Marty Guśniowskiej. Na scenie zobaczymy czworo aktorów BTL-u: Ryszarda Dolińskiego (Sindbad Żeglarz), Krzysztofa Bitdorfa (Sindbad Tragarz) oraz Grażynę Kozłowską i Agnieszkę Sobolewską, które wystąpią jako Elfy, Marynarze, Ryby, Syreny, Potwory Morskie, Mieszczanie i w innych rolach.

"Sindbad" według Andrása Veresa to zabawna, pełna przygód historia spotkania dwóch Sindbadów - Żeglarza i Tragarza.

Pierwszy jest stary - życie ma już za sobą. Wiele widział, odwiedził niezwykłe miejsca, przeżył wspaniałe przygody.

Drugi - Tragarz - zna tylko drogę swojej codziennej, mozolnej wędrówki. Jest młody i pragnie zmienić swoje życie. Słucha chciwie opowieści Żeglarza, które na oczach widzów stają się rzeczywistością. Przy pomocy lalek i scenografii wspomnienienia starego podróżnika nabierają kształtu, wypełniają się fantastycznymi postaciami.

- Nie jest jednak tak, że stary opowiada, a młody tylko słucha i zazdrości - tłumaczy András Veres. - To spotkanie jest dla nich bardzo istotne - obaj wiele się od siebie nauczą.

Zdaniem reżysera, Sindbad to postać uniwersalna, w losach której odzwierciedla się wspólne wszystkim ludziom poszukiwanie prawdy o świecie i o sobie samych.

András Veres jest Węgrem, jednak doskonale mówi po polsku. Zaczynał przygodę z teatrem jako aktor. Przez kilka lat pracował w teatrze lalkowym na Węgrzech. Kiedy zaczął interesować się reżyserią, zrozumiał, że musi wyjechać - na Węgrzech nie ma szkół kształcących reżyserów teatru lalek. Wybrał Polskę, a konkretnie Białystok, gdzie ukończył Akademię Teatralną.

Premiera 12 kwietnia, o godz. 18. Przed premierą, o godz. 17.30, wernisaż wystawy "Wayang Kulit. Jawajski teatr cieni" z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji