Artykuły

Lublin. Teatr Walizkowy Zbigniewa Dmitrocy

Zbigniew Dmitroca [na zdjęciu], jeden z najlepszych w kraju twórców literatury dla dzieci, przy tym tłumacz poezji rosyjskiej, jest również aktorem Jednoosobowej Trupy Walizkowej "Teatrzyk jak się patrzy". Walizkę z własnymi wierszami otworzy w sobotę, o godz. 11 w księgarni Świata Książki przy Krakowskim Przedmieściu 53 w Lublinie.

Poetycki spektakl dla najmłodszej publiczności to preludium do Światowego Dnia Książki, który przypada na 23 kwietnia, tak więc w Lublinie święto drukowanego słowa będzie trwało prawie tydzień. Pomysł wywodzi się z Katalonii, gdzie w dniu św. Jerzego, patrona regionu, ludzie obdarowują się książkami i różami. W 1996 r. UNESCO postanowiło rozszerzyć katalońską tradycję na cały świat. Data 23 kwietnia jest nieprzypadkowa - w ten dzień przypada rocznica śmierci Miguela Cervantesa oraz urodzin i śmierci Williama Szekspira.

W weekend poprzedzający Światowy Dzień Książki, księgarnia ŚK przy Krakowskim Przedmieściu 53 będzie otwarta przez dwa dni, w sobotę w godz. 10-18 i wyjątkowo w niedzielę, w godz. 10-15. W programie atrakcyjne imprezy dla dzieci i rodziców, maratony głośnego czytania, gry i konkursy z nagrodami. Wstęp oczywiście wolny. Od jutra będzie też czynny specjalny, świąteczny kiermasz z książkami.

O ile najbliższa sobota jest dedykowana najmłodszym, to następna akcja - 22 kwietnia - powinna sprawić przyjemność dorosłym czytelnikom. We wtorek gośćmi księgarni przy Krakowskim Przedmieściu będą Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, autorzy świeżo opublikowanej książki "Marek Edelman. Życie po prostu" oraz bestsellerowego tomu z 2007 r. "Kapuściński: Nie ogarniam świata". Natomiast każdy, kto w środę, 23 kwietnia dokona zakupu w księgarni ŚK, otrzyma w prezencie różę.

Zbigniew Dmitroca, twórca jednoosobowego "Teatrzyku jak się patrzy", opublikował 16 książek dla dzieci. W sobotę przedstawi kilka wierszy z "Księgi czarownic" - dowcipnych, rymowanych opowiastek o takich postaciach jak: Flejtucha, Zawziętucha, Zgryzolda, Ciamajdulla, Grubaśka, Hulajdusza. W walizce ma również "Wiersze o zwierzętach na różnych kontynentach", które bawią i uczą oraz "Dobre duszki", pełne ciepła i liryzmu wiersze do poduszki.

Bajkopisarstwo nie jest jedynym zajęciem Dmitrocy. To przede wszystkim poeta i tłumacz poezji rosyjskiej, który przekłady z Achmatowej, Brodskiego i innych regularnie drukuje w "Zeszytach Literackich" i "Europie". Jest także satyrykiem, dramaturgiem i autorem piosenek. Urodził sie w 1962 r. w Niewirkowie na Zamojszczyźnie. Ukończył liceum plastyczne w Zamościu, studiował (przeważnie polonistykę) na uniwersytetach w Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu. Współpracuje z Kwartalnikiem Literackim "Kresy", "Przekrojem" i Tygodnikiem Idei "Europa". Drukował m.in. w "Czasie Kultury", "Literaturze", "Literaturze na Świecie", "Odrze", "Więzi", "Zeszytach Literackich".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji