Artykuły

Warszawa. "Struna światła" w Teatrze Akt

24 maja o godz. 20.30 w Forcie Sokolnickiego, ul. Czarnieckiego 51 (w Parku Żeromskiego przy pl. Wilsona) odbędzie się widowisko "Struna światła". Wstęp wolny.

Struna światła - niezwykły projekt, na który składają się wieczór poetycko-muzyczny i spektakl plenerowy, inspirowane twórczością i postacią Zbigniewa Herberta. Na podstawie wierszy o Panu Cogito oraz historii Ikara opowiedziana zostanie historia człowieka "maksymalnego", nie poddającego się chwilowym modom i koniunkturalizmom, przezwyciężającego otaczający zewsząd oportunizm, ale i własną nijakość.

Ze względu na nowoczesną formę wypowiedzi artystycznej widowisko kierowane jest do ludzi młodych. Ma na celu przypomnienie fenomenu twórczości Herberta, jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów. Widowiska inspirowane jest duchem poezji, lecz brane są pod uwagę realia pleneru, w którym zostanie wystawione. Poezję słów zastąpi poezja obrazu i muzyki.

Widowisko Struna Światła w Forcie Sokolnickiego zbudowane zostanie z dwóch elementów.

Pierwszym będzie wieczór poetycki inspirowany twórczością Zbigniewa Herberta.

Duszą wieczoru będzie Piotr Łyczkowski, twórca interdyscyplinarny, który na bazie elektronicznego instrumentarium stworzy przestrzeń do melorecytacji poezji Z. Herberta, związanej głównie z postacią Pana Cogito. Nie będą to recytacje w tradycyjnym znaczeniu. Dźwięk nie do końca będzie muzyką, a poezja nie do końca będzie mówiona. Zaistnieje nie do końca muzyka, nie sama poezja, ale nowy rodzaj symbiozy tych dwóch gatunków, w całości piękny, wysublimowany i oryginalny. Jak podkreśla autor: "trudno to opisać, trzeba posłuchać". Konstrukcje dźwiękowe i sposób prezentacji tekstu pobudzą słuchacza emocjonalnie, ułatwią mu odczytywanie znaczeń.

Drugą część wieczoru wypełni widowisko plenerowe Teatru Akt "Ikar", inspirowane przekazem wiersza Zbigniewa Herberta "Dedal i Ikar". Spektakl zostanie zaprezentowany na dziedzińcu Fortu Sokolnickiego.

W mitologii greckiej Ikar to niepoprawny marzyciel. Nie wie, że skrzydła to tylko konstrukcja, zbyt słaba by bezkarnie unosić się w chmurach. Zbyt wiele spraw przyciąga go do ziemi. O tym traktuje spektakl. Z jednej strony pokraczna rzeczywistość z pełną gamą absurdalnych konwencji, z drugiej zaś Ikar, czyli każdy z nas w jakimś momencie swojego życia. Widowisko feeryczne, mieniące się barwami, z pełnym bogactwem form teatru plenerowego. Aktorzy wykorzystują swe umiejętności pantomimiczne, specyficzny taniec na szczudłach oraz bardzo efektowny popis na wysokości na trapezie chińskim. Akcji teatralnej towarzyszą projekcje multimedialne, a także muzyka grana na żywo (grupa perkusyjna Progressive)

Spektakl IKAR podczas prezentacji w Forcie zostanie specjalnie zmodyfikowany, szczególnie w sferze videoprojekcji, które zostaną nasycone fragmentami wierszy Herberta, uzupełniającymi przebieg akcji. Ponadto zostanie wykorzystana naturalna sceneria Fortu, wzmagająca przeżycia artystyczne. To także próba zwrócenia uwagi na bezmyślne zacieranie śladów przeszłości, dewastację obiektów, które często mogą wyśmienicie zaistnieć dzisiaj, odnajdując się w nowej funkcji. Podobnie jak poezja Zbigniewa Herberta.

Widowisko zostanie zrealizowane dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji