Artykuły

Łódź. Przyjechał Richard Demarco

Richard Demarco [na zdjęciu] jest już członkiem honorowego komitetu, wspierającego starania Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku i komitetu honorowego międzynarodowego projektu na rzecz pokoju Wieczna Miłość Wojciecha Siudmaka. Wkrótce ma otrzymać tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

Pomysłodawcą wyróżnienia jest radny Edward Chudzik.

- Richard Demarco przyjechał do Łodzi po raz pierwszy 40 lat temu i dostrzegł w mieście to, czego my nie widzieliśmy. Od tamtej pory jest największym ambasadorem Łodzi w Europie Zachodniej. Wypromował za granicą wielu polskich i łódzkich artystów. W tej dziedzinie nikt na świecie nie zrobił dla Łodzi więcej - argumentował Chudzik.

Richard Demarco wczoraj po raz 50. przyjechał do Łodzi. Dziś będzie brał udział w oddaniu do użytku nowego oddziału Muzeum Sztuki na terenie Manufaktury.

Demarco od lat 60. współpracuje z łódzkim Muzeum Sztuki. W 1972 roku zorganizował w Edynburgu wystawę "Atelier `72", na której łódzkie środowisko artystyczne reprezentowali Stanisław Fijałkowski i twórcy z kręgu Warsztatu Formy Filmowej - Józef Robakowski, Wojciech Bruszewski, Ryszard Waśko, Antoni Mikołajczyk i Zbigniew Rybczyński.

Jego wieloletnia przyjaźń z byłym dyrektorem Muzeum Sztuki Ryszardem Stanisławskim zaowocowała wieloletnią współpracą. Za sprawą Demarco Joseph Beuys, wybitny niemiecki artysta, przekazał Muzeum Sztuki w Łodzi kilkaset swoich prac.

- Polański, Wajda - to byli wspaniali ludzie - mówił Demarco, patrząc na wiszące w sali obrad urzędu miasta portrety honorowych obywateli miasta Łodzi, do grona których ma wkrótce dołączyć. - Podchodzę do tego z pokorą, ze skromnością. To duża odpowiedzialność. Będę się dzięki temu czuł bardziej Polakiem niż Celtowłochem - mówił, nawiązując do swojego włosko-irlandzkiego pochodzenia.

Wierzy, że Łódź zdobędzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Dając wyraz temu przekonaniu, nosi krawat z herbem naszego miasta.

- Łódź ma ducha moderniz-mu od początku wieku. Kiedy jeszcze nie było Muzeum of Moder Art w Nowym Jorku, kiedy nie było Tate Gallery w Londynie, było Muzeum Sztuki w Łodzi. Było jednym z pierwszych muzeów sztuki współczesnej na świecie - mówił. - Moją rolą jest nauczyć ludzi kochać Łódź.

Tłumaczył, że tak jak festiwal teatralny w Edynburgu sprawia, że co roku miasto staje się światową stolicą kultury, tak Łódź może zostać Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku. Powinno to także stanowić podstawę do współpracy obu miast.

Wniosek o nadanie Richardowi Demarco tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi trafi pod głosowanie rady miasta w połowie czerwca. Do tytułu zostali zgłoszeni także trzej inni kandydaci - Jan Machulski, reżyser filmowy, Adam Pustelnik, alpinista i Andrzej Sapkowski, pisarz. Tytuł mogą otrzymać wszyscy czterej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji