Artykuły

Paryż. Miesiąc teatru polskiego

- Przez ostatnie dziesięć dni października pierwsza scena Francji Comedie Francaise proponowała wieczory poświęcone polskim mistrzom literatury i dramaturgii - a już 2 listopada zaczyna się kolejny teatralny odcinek Polskiego Sezonu Kulturalnego we Francji " Nova Polska" - pisze w Rzeczpospolitej Grzegorz Dobiecki.

Pod patronatem merostwa Paryża w pięciu miejscach stolicy do 19 grudnia będzie można obcować z tym, co organizatorzy określili mianem "fotografii dzisiejszego teatru polskiego". Zaproszono reżyserów i aktorów z Warszawy, Wrocławia i Wałbrzycha, zapowiadając, że będzie to panorama najistotniejszych nurtów polskiej sztuki scenicznej. I tej, odwołującej się do nieżyjących mistrzów, jak Grotowski, Kantor, Swinarski, i tej, której blisko do "nowej kreacji europejskiej". I tej wreszcie, która stawia na teatr autorski, związany z polską współczesnością.

Paryski "Miesiąc teatru polskiego" rozpocznie się na scenie Artisitc Athevains od dwóch spektakli Studium Teatralnego z Warszawy, przedstawianego jako zespół "poszukujący nowych form wyrazu na pograniczu ruchu i tańca". Studium Teatralne pokaże "Człowieka" Zbigniewa Kowalskiego według "Goga i Magoga" Martina Bubera oraz "Parsifala" [na zdjęciu scena ze spektaklu] Marcina Cecki; nowe spojrzenie na mit o poszukiwaniu legendarnego Graala, a tak naprawdę - o dzisiejszej odpowiedzialności artysty. W Théatre Silvia Monfort Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha wystawi "Kopalnię" Michała Walczaka i operową wersję "Iwony księżniczki Burgunda" Gombrowicza, w muzycznym opracowaniu Zygmunta Krauzego, i reżyserii - wysoko cenionego przez francuskich krytyków - Grzegorza Jarzyny. W Cité Internationale wrocławski Teatr Współczesny pokaże "Gry" izraelskiej autorki Edny Mazya; rzecz o gwałcie na nastolatce i jego konsekwencjach. Wszystkie sztuki wystawiane po polsku będą miały francuskie tłumaczenia na ekranie zawieszonym nad sceną. Po francusku - i to może być najbardziej interesujące dla paryskiej widowni - "Teatr Moliera-Dom poezji" wystawi "Świadków, albo naszą małą stabilizację" Tadeusza Różewicza w reżyserii Łukasza Kosa, oraz "Traktat teologiczny" Miłosza (reż. Michel de Maulne).

Na wszystkie spektakle, proponowane podczas "Miesiąca teatru polskiego", można wchodzić, kupując tzw. Carte Pass za 15 euro. Jest do nabycia w kasach teatrów, punktach informacji turystycznej w Paryżu i w sieci magazynów FNAC.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji