Artykuły

TVP. Olgierd Łukaszewicz zagra kardynała Stefana Wyszyńskiego

"Złodziej w sutannie" to roboczy tytuł spektaklu teatralno-filmowego, do którego zdjęcia realizowano w klasztorze jasnogórskim na zlecenie Programu I Telewizji Polskiej, w cyklu tzw. Sceny Faktu. Autorem scenariusza i reżyserem jest Paweł Woldan.

Jest to opowieść o uwolnieniu kopii obrazu Matki Boskiej, która peregrynowała po kolejnych parafiach. Kiedy 26 sierpnia 1956 r. Cudowny Obraz Matki Bożej był niesiony w procesji po wałach jasnogórskich, ludzie wołali "Matko, przyjdź do nas! Matko, bądź z nami!" Wtedy paulini pomyśleli o wędrówce kopii Jasnogórskiej Ikony po parafiach Polski. Tą ideą podzielili się z przebywającym w więzieniu w Komańczy prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Rok później już po uwolnieniu księdza prymasa Episkopat podjął decyzję o nawiedzeniu wszystkich parafii przez kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Kopię namalował Leonard Torwirt, profesor wydziału plastycznego Uniwersytetu Toruńskiego.

Obraz zaczął swą wędrówkę 29 sierpnia 1957 roku. Peregrynacja była utrudniana przez milicję, która wielokrotnie uniemożliwiała jego przewożenie i zmuszała do powrotu na Jasną Górę. Tak było m.in. w 1966 r. gdy w Będzinie zatrzymano samochód, w którym jechał biskup katowicki Józef Kurpas wioząc kopię Cudownego Obrazu do Katowic. Obraz zatrzymano i odwieziono na Jasną Górę. Potem funkcjonariusze milicji kontrolowali wszystkie samochody wyjeżdżające z sanktuarium.

Uwięzienie trwało sześć lat. W 1972 roku ks. Józef Wójcik, wikary parafii katedralnej w Radomiu, "wykradł" obraz i jego wędrówka po parafiach i kościołach rozpoczęła się na nowo. Wszystko działo się za wiedzą i zgodą prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ks. infułat Józef Wójcik jest dziś proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. W czasach PRL-u aż dziewięciokrotnie przebywał w więzieniu jako wróg państwa ludowego.

Tytułową rolę odtwarza Artur Żmijewski. Imponująco wygląda również pozostała obsada spektaklu. Wystąpią w nim m.in. Olgierd Łukaszewicz [na zdjęciu] (prymas Wyszyński), Jacek Braciak (ks. Roman), Agata Buzek (siostra Helena) i Maria Peszek (siostra Maria).

Widowisko ma być pokazane w Teatrze Telewizji w październiku tego roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji