Artykuły

Paryż. Księgarnia Andrzeja Dobosza zamknięta

Jedno z ciekawszych miejsc polskich w Paryżu - księgarnia Dobosza zostało dziś zamknięte - poinformował jej właściciel. Andrzej Dobosz [na zdjęciu] szykuje jednak otwarcie witryny internetowej, gdzie będzie nadal można nabyć książki.

Dobosz musi zamknąć znaną księgarnię leżącą z sąsiedztwie katedry Notre-Dame, gdyż właścicielka lokalu od przyszłego miesiąca postanowiła podwoić czynsz. W dodatku, jak tłumaczy sam zainteresowany, księgarnia nie przynosiła zysków, bo liczni turyści z Polski wpadali do niej tylko po to, by zobaczyć gospodarza - słynnego Filozofa z kultowego filmu "Rejs".

"Polacy uwielbiali wpaść do mojej księgarni na rozmowę, ale kupowali książek mniej niż w poprzednim tysiącleciu" - zauważa Dobosz, krytyk literacki i felietonista.

Komentuje to z typowym dla siebie filozoficznym spokojem. "Będę miał teraz więcej czasu na pisanie książek, rozmowy i spacerowanie po Paryżu" - powiedział PAP. Dodał, że dostał propozycję pisania felietonów dla dziennika "Rzeczpospolita" i dla innych polskich periodyków, a na jesieni ma się ukazać w Polsce jego nowa książka.

Jak powiedział, na sierpień przygotowuje otwarcie witryny księgarskiej w internecie; na razie jej adres nie jest znany. Dzięki witrynie mieszkający we Francji czytelnicy nie stracą kontaktu z polskimi nowościami literackimi.

Przez 14 lat istnienia księgarnia Dobosza stała się jednym z ciekawszych i żywych miejsc polskiego Paryża. Gościli tu m.in. Jerzy Giedroyć, Jerzy Grotowski i Ryszard Kapuściński. Jak wspomina Dobosz, w czasie wieczoru promocyjnego autobiografii Giedroycia, napisanej wspólnie z Krzysztofem Pomianem, niewielkie pomieszczenie pękało w szwach, a przed budynkiem ustawiła się długa kolejka.

Po likwidacji księgarni Dobosza w Paryżu pozostała już tylko jedna polska księgarnia przy bulwarze Saint-Germain w Dzielnicy Łacińskiej.

Kinowej publiczności znany jako odtwórca roli filozofa w filmie Marka Piwowskiego "Rejs", Dobosz jest niezwyklym erudytą, autorem kilku książek, m.in. "Pustelnika z Krakowskiego Przedmieścia", felietonistą Tygodnika Powszechnego, a prywatnie - kolekcjonerem kapeluszy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji