Artykuły

Kraków. Orient na Festiwalu Cracovia Danza

Przez kilka najbliższych dni w Krakowie zapanuje klimat Dalekiego Wschodu. Wszystko za sprawą IX Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza", który po raz pierwszy wychodzi poza granice Europy. Tematem przewodnim imprezy jest "Taniec dworski w krajach Orientu - Indie".

Wykłady, warsztaty tańców dworskich oraz wieczorne pokazy to tylko niektóre z atrakcji imprezy, która rozpoczęła się w sobotę. Wtedy też nastąpiła uroczysta inauguracja.

- Mam nadzieję, że słońce świecić będzie nad Krakowem i New Delhi. Niech festiwal łączy kultury tak dalekie i bliskie zarazem - mówiła Romana Agnel, dyrektor artystyczna imprezy.

A później daliśmy się ponieść magii Orientu. Na początek usłyszeliśmy koncert muzyki indyjskiej w wykonaniu Marii Pomianowskiej, Kingi Malec i Piotra Malca. Z pomocą egzotycznych instrumentów, jak sarangi, tambura czy tabla, przenieśliśmy się do New Dehli. Spokojny, niemal medytacyjny charakter muzyki indyjskiej sprawia, że jest nie do pomylenia z dźwiękami z jakiegokolwiek innego zakątka świata. Maria Pomianowska z zespołem świetnie wydobyła niepowtarzalny klimat tej muzyki.

Dopełnieniem wieczoru stał się oczywiście taniec. W opowieści o indyjskiej księżniczce, która na swojej drodze spotkała Boga Sziwę i postanowiła poświęcić życie medytacji, zobaczyliśmy Romanę Agnel. W występie jak w soczewce skupiła najważniejsze zasady indyjskiego tańca, z podstawowym nakazem włącznie: w ruchu uczestniczy całe ciało. Była więc mimika wyrażająca emocje, ale także swoboda poruszania się przy zmiennych rytmach muzyki indyjskiej. Zobaczyliśmy na scenie także gwiazdę imprezy, czyli Sanjiba Bhattacharya z New Delhi [na zdjęciu].

Najciekawsze jednak dopiero przed nami. Od 8 sierpnia wydarzenia festiwalowe przenosić się będą na dziedziniec arkadowy zamku wawelskiego, gdzie w teatralnej oprawie zobaczymy widowiska: "Polska - Indie - konwersacje" (8 sierpnia, godz. 20), czyli opowieść o geście w kulturze Polski i Indii, "Jalsaa" (9 sierpnia, godz. 21) - spektakl nawiązujący do bogatej kultury dworu Awadh, czy "Szachy" (10 sierpnia, godz. 20), oparte na tekście Jana Kochanowskiego.

W niedzielę w Willi Decjusza otwarta została wystawa "Motywy indyjskie w baletach europejskich", prezentująca autentyczne stroje i maski.

- Indie są miejscem, gdzie tradycja jest ciągle żywa. Chciałabym, żeby ten festiwal był tego dowodem - dodała Romana Agnel, dyrektor artystyczna IX Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji