Artykuły

Ślady czasu. Teatry Stanisława Hebanowskiego

Tylko do 28 marca w Pałacu Opatów w Oliwie oglądać można wystawę "Ślady czasu. Teatry Stanisława Hebanowskiego". Ekspozycję przygotował Dział Teatralny Oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Prezentowany jest bogaty materiał dokumentujący wieloaspektową twórczość Stanisława Hebanowskiego w ciekawej i efektownej aranżacji plastycznej. Oglądamy zdjęcia teatralne, plakaty, afisze, kostiumy teatralne, scenariusze teatralne, pamiątki osobiste i cenny księgozbiór artysty.

Stanisław Hebanowski był wybitnym człowiekiem teatru, wieloletnim dyrektorem artystycznym Teatru Wybrzeże, reżyserem, tłumaczem, krytykiem i adaptatorem. W czasach jego dyrekcji Teatr Wybrzeże należał do czołówki teatrów polskich, był wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Był nie tylko człowiekiem teatru, ale również wybitnym humanistą, znanym i cenionym w całej Polsce, osobą niekonwencjonalną, wymykającą się konwencjom i modom, niepowtarzalną, skupiającą wokół siebie "dusze niepokorne".

W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował m.in. "Czekając na Godota" Becketta (1970), "Cmentarzysko samochodów" Arrabala (1972), "Helenę" Eurypidesa (1973), "Sen" Kruszewskiej (1974), "Cyganerię warszawską" Nowaczyńskiego

(1975), "Wesele" Wyspiańskiego (1976), "Wujaszka Wanię" Czechowa (1977), "W mrokach złotego pałacu, czyli Bazylissa Teofanu" Micińskiego (1978), "Makbeta" Szekspira (1980). Wyreżyserował także spektakle operowe na scenie Państwowej Opery Bałtyckiej "Król Roger" Szymanowskiego (1974), "Samson i Dalila" Saint-Saensa (1975), "Faworyta" Donizettiego (1978). W Gdańsku zadebiutował jako reżyser telewizyjny. Wystawa powstała z okazji 20. rocznicy śmierci artysty. Włączona była do projektu "Stanisław Hebanowski in memoriam" Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Uniwersytetu Gdańskiego i Działu Teatralnego MNG. Nominowana została do Pomorskiej Nagrody Arystycznej 2003 w dziedzinie plastyki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji