Artykuły

Łódź. "Ojcowie" Hermanisa na Dialogu Czterech Kultur

Związek ojca i syna stanowi jedno z najbardziej tajemniczych zjawisk na świecie" - twierdzi Alvis Hermanis, reżyser spektaklu "Ojcowie" [na zdjęciu] prezentowanego w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.

Alvis Hermanis to wielokrotnie nagradzany łotewski reżyser realizujący swoje teatralne projekty także w Estonii, Szwajcarii i Niemczech. W 2007 r. otrzymał prestiżową europejską nagrodę "Europe New Theatre Realities" - wkraczając tym samym do grona teatralnych mistrzów. Jest również dwukrotnym laureatem nagrody dla najlepszego reżysera (festiwal Kontakt w 2007 i 2008 r.). Polska premiera spektaklu "Ojcowie" to pierwsza okazja, by zobaczyć jego twórczość w Łodzi.

Teatralne zainteresowania Hermanisa krążą wokół ważnych historii i dobrego aktorstwa - mniej interesują go formalne eksperymenty, choć nie jest wyznawcą jednej teatralnej konwencji. - Ten, kto dziś chce być awangardowy, powinien stać się konserwatywny - brzmi motto reżysera. Sięga więc po klasykę literatury (Mishima, Czechow, Gogol, Gorki, Dostojewski). Stosuje także techniki podobne metodom verbatim - teatralnego paradokumentu wykorzystującego autentyczne rozmowy i prawdziwe historie, które są pretekstem dla aktorskich improwizacji. Bada w ten sposób relacje między ludzkim instynktem, teatrem i życiem.

Podobnie jest w spektaklu "Ojcowie" - jego bohaterowie to trójka aktorów: Rosjanin, Niemiec i Łotysz, wcielający się w role swoich ojców, pytający o własną tożsamość. Fani publicystyki w teatrze mogą być jednak zawiedzeni. To poetyckość i artyzm są bowiem głównym orężem Hermanisa.

Schauspielhaus Zürich "Ojcowie" - hala filmowa Toya (ul. Łąkowa 29), 6 i 7 września o godz. 18.00. Czas trwania spektaklu: 2 godz. 50 min, 1 przerwa. Bilety: 25 i 40 zł. Spotkanie z twórcami - hala Toya, 6 września godz. 21.00. Tekst i reżyseria: Alvis Hermanis, scenografia i kostiumy: Monika Pormale, reżyseria świateł: Ginster Eheberg, współpraca dramaturgiczna: Andreas Erdmann, występują: Gundars Abolinš, Juris Baratinskis i Oliver Stokowski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji