Artykuły

Łódź. O Kantorze na Dialogu Czterech Kultur

Program teatralny Festiwalu Dialogu Czterech Kultur to oprócz spektakli i konferencji naukowych także retrospektywa twórczości Tadeusza Kantora [na zdjęciu]. Do piątku można brać udział w projekcjach, wykładach i oglądać wystawę rekwizytów z legendarnych spektakli..

Podczas wykładu inaugurującego cykl Kantorowskich spotkań - Małgorzata Dziewulska - mówiła o ojcu reżysera. "Ojcostwo", "Poszukiwanie korzeni" to główne hasła siódmej edycji festiwalu. Kantor urodzony w Wielopolu, polsko-żydowskim miasteczku w Galicji, wychowywał się na pograniczu kultur, co odcisnęło się na jego twórczości. Zarówno scenicznej, jak i plastycznej.

Miejscem retrospektywy jest Ośrodek Propagandy Sztuki (ul. Sienkiewicza 44), gdzie w 1974 r. artysta pokazał "Nadobnisie i koczkodany" Witkacego. Na wystawach znalazły się rekwizyty z legendarnych spektakli. Większość dostarczył Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, Cricoteka 2. W części stałej znajdziemy fragmenty dekoracji z "Nadobniś i koczkodanów", w części zmiennej - z "Powrotu Odysa" (czynne dziś i jutro).

Codziennie w godz. 12-15 można też oglądać filmy dokumentalne poświęcone Kantorowi, a o godz. 16 słuchać wykładów. W czwartek Katarzyna Osińska opowie o Wsiewołodzie Meyerholdzie, rosyjskim reformatorze teatru, towarzyszu teatralnych podróży Kantora. W piątek Anna Królica wygłosi prelekcję "Powiększeni o przedmiot. O sposobie konstruowania postaci w praktyce teatralnej Schlemmera i Kantora". Po wykładach zaczynają się projekcje zarejestrowanych przedstawień: w czwartek "Dziś są moje urodziny" z 1991 r., a w piątek "Niech sczezną artyści" z 1986 r. Retrospektywa potrwa do jutra.

Retrospektywa to także konkurs dla licealistów i studentów na esej poświęcony twórczości Tadeusza Kantora. By zdobyć główną nagrodę, laptop, należy do 30 września przesłać dziesięciostronicowy tekst na adres: cricoteka@cricoteka.com.pl. Szczegóły: www.4kultury.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji