Artykuły

Kraków. Obchody 325. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej

Wielkimi widowiskami historycznymi uczci Kraków w najbliższy weekend 325. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej, czyli zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem.

W sobotę na Błoniach odbędzie się inscenizacja jednej z potyczek i ataku husarii polskiej; w niedzielę na krakowski Rynek wjedzie wracający spod Wiednia król Jan III Sobieski.

W rolach głównych wystąpią Daniel Olbrychski (Sobieski), Grażyna Wolszczak (Marysieńka) i Wiktor Zborowski (Kara Mustafa). W scenach zbiorowych wystąpi blisko 400 rekonstruktorów, odtwarzających postaci z epoki, i ponad 70 koni. Koszt obchodów wyniesie ok. 2,2 mln zł.

Obchody rozpoczną się 12 września uroczystą mszą św. w Katedrze na Wawelu, celebrowaną przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, oraz hołdem oddanym Janowi III Sobieskiemu przy jego grobie.

W tym dniu na Małym Rynku rozpocznie się Jarmark krakowsko-wiedeńsko-turecki, podczas któego odbywać się będą pokazy strojów, uzbrojenia i walk rycerskich w wykonaniu członków grup rekonstrukcyjnych, pokazy tańców towarzyskich, konkursy dla najmłodszych.

Główne uroczystości zakończy w niedzielę w południe "Tryumf Jana III Sobieskiego" - uroczysta defilada orszaku królewskiego z Wawelu przez ul. Grodzką na Rynek, gdzie na króla oczekiwać będzie królowa Marysieńka. W orszaku przejdzie m.in. straż przednia, grupa bębniarzy i oddział puszkarzy, strzelających na wiwat. Za nimi przejedzie husaria na koniach, król ze świtą, a potem karety z dwórkami, wozy z łupami, oddział artylerzystów. Orszak zakończą kuglarze.

O dwóch powodach świętowania wiedeńskiej rocznicy - historycznym i turystycznym - mówił podczas środowej konferencji prasowej wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego i pomysłodawca akcji Paweł Bystrowski. "325 lat temu nie szliśmy na pomoc cesarzowi, szliśmy ratować wiarę chrześcijańską i bronić chrześcijańskiej Europy. Jest to nasz wielki wkład w budowanie wspólnej, bezpiecznej Europy, który należy uczcić. Adrugim powodem świętowania jest potrzeba rozszerzania oferty turystycznej Krakowa" - powiedział Bystrowski.

Na zdjęciu: Sobieski pod Wiedniem, Jerzy Siemiginowski-Eleuter, Muzeum Narodowe Warszawa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji