Artykuły

Wrocław. Obchody rocznicy nocy kryształowej

Fundacja Bente Kahan zaprasza na obchody rocznicy nocy kryształowej. W ich programie znajdą się spektakle, wystawa i - na zakończenie - niedzielny Marsz Wzajemnego Szacunku.

"Ścieżki zbrodni" wyreżyserowała pochodząca z Izraela Ruth Kanner. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. naziści w największych niemieckich miastach zaatakowali mieszkających tam Żydów. Niszczono synagogi, cmentarze, demolowano sklepy i mieszkania. Doszło do masowych aresztowań Żydów i wywózek do obozów koncentracyjnych. Zginęło 91 osób. Nazwa "noc kryształowa" pochodzi od odłamków szkła z rozbitych witryn.

W czwartek w Synagodze pod Białym Bocianem zobaczymy "Wallstrasse 13". Wypełniony piosenkami spektakl - według scenariusza i w reżyserii Bente Kahan - to opowieść o mieszkańcach kamienicy przy ul. Włodkowica 13 (dawniej właśnie Wallstrasse). Barbara, główna bohaterka spektaklu, po latach wraca do swojego domu rodzinnego. Znajduje tam ślady nie tylko jego żydowskich i niemieckich mieszkańców, ale też poznaje historię samego miasta od lat 30 minionego wieku aż po rok 1968. Grającym główne role, Dorocie Abbe i Marzenie Oberkorn, towarzyszyć będzie zespół muzyczny. W spektaklu ważną rolę pełnią archiwalne zdjęcia, filmy, afisze oraz multimedialna scenografia. "Wallstrasse 13" zobaczymy dziś o godz. 19.

Izraelska reżyserka, aktorka i choreografka Ruth Kanner wraz ze swoją eksperymentalną grupą teatralną przygotowała inscenizację powieści Manfreda Franke "Mordverläufe". Sobotnia prezentacja spektaklu "Ścieżki zbrodni" będzie jedyną w Polsce. Artyści powracają w nim do czasów nocy kryształowej oglądanej oczami dziecka.

W niedzielę, czyli w równo 70 rocznicę pogromu, w synagodze przy ul. Włodkowica zobaczymy efekt projektu "Kryształowe okna", przeprowadzonego latem przez Stowarzyszenie Forum Kultur. Wzięło w nim udział 30 artystów - po piętnastu z Polski i Niemiec. Zaprezentowane będą etiudy sceniczne, przygotowane przez młodych Polaków i Niemców podczas warsztatów, rozstrzygnięty zostanie konkurs publicystyczny dla wrocławskich gimnazjalistów i licealistów "Ślad dobra".

Specjalnie z okazji rocznicy działający przy Instytucie Grotowskiego Teatr ZAR przygotował niedzielny happening "Rysa". Złożą się na niego cytaty z ostatniego spektaklu teatru pt. "Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie", w tym etnicznych pieśni z państw Europy, zaś motywem przewodnim minispektaklu będzie kruszone szkło rozsypywane w synagodze. Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego, kierujący Teatrem ZAR: - Tytułowa "Rysa" jest metaforą śladu, który te wydarzenia zostawiły w ludzkiej pamięci. Nie chodzi tu o pamięć faktograficzną, ale wewnętrzną, bo - choć nie uczestniczyliśmy w tych zdarzeniach - radzenie sobie z tą sytuacją nadal jest dla nas wyzwaniem.

Obchody rocznicy nocy kryształowej zakończy niedzielny marsz.

Bente Kahan: - Nie chcę robić marszu żydowskiego, tylko właśnie Marsz Wzajemnego Szacunku, by z wrocławianami różnych wyznań i światopoglądów wspólnie budować otwarte, obywatelskie społeczeństwo. Chcemy, by dorośli i dzieci uczyli się tolerancji i poszanowania odmiennych poglądów. Wyruszymy w niedzielę, o godz. 18.30 z dziedzińca synagogi do miejsca symbolicznego, na ul. Łąkowej stała synagoga, którą naziści spalili równo 70 lat temu.

Szczegółowy program obchodów rocznicy nocy kryształowej na stronie internetowej Fundacji Bente Kahan www.fbk.org.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji