Artykuły

Warszawa. Grabowski reżyseruje nowego Słobodzianka

W warszawskim Laboratorium Dramatu rozpoczęły się próby najnowszej sztuki Tadeusza Słobodzianka "Nasza klasa". Przedstawienie reżyseruje Mikołaj Grabowski (na zdjęciu), dyrektor Starego Teatru w Krakowie. W obsadzie Tomasz Karolak, Robert Więckiewicz, Izabela Dąbrowska, Beata Fudalej, Oskar Hamerski i inni.

"Nasza klasa" to opowieść o uczniach szkoły powszechnej - Polakach i Żydach - z małego miasta na wschodzie Polski. Słobodzianek pokazuje ich losy od II RP do czasów współczesnych. Sztuka, inspirowana historią Jedwabnego, stawia pytania o źródła polskiego antysemityzmu i pokazuje, że rachunek krzywd pisany był ręką zarówno Polaków, jak i Żydów.

Prapremiera spektaklu odbędzie się w drugiej połowie stycznia.

To nie pierwsze artystyczne spotkanie reżysera i autora. Mikołaj Grabowski reżyserował już inne sztuki Słobodzianka - "Obywatela Pekosiewicza" (w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie i w Teatrze Telewizji) oraz "Proroka Ilię" (w Teatrze Nowym w Łodzi).

Laboratorium Dramatu powstało w Warszawie w 2003 roku przy Teatrze Narodowym. Od 2005 roku ma siedzibę na warszawskim Mokotowie, przy ul. Olesińskiej 21. Twórca Laboratorium Dramatu jest Tadeusz Słobodzianek. Podstawowe cele LD to rozwój i rozpowszechnianie współczesnej dramaturgii i edukacja dramatopisarska. Poza produkcją spektakli Laboratorium prowadzi warsztaty "Sztuka Dialogu", przeznaczone dla dramaturgów, reżyserów i aktorów, organizuje otwarte czytania dramatów i program "Lektor", dzięki któremu dramaturdzy mogą doskonalić swoje teksty. Od października 2008 roku przy Laboratorium działa Szkoła Dramatu.

Tadeusz Słobodzianek (1955)

Dramaturg, reżyser, krytyk teatralny, twórca Laboratorium Dramatu i Szkoły Dramatu, prowadzi warsztaty "Sztuka Dialogu". Urodził się w Jenisiejsku na Syberii. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1978-1981 pisał recenzje teatralne pod pseudonimem Jan Koniecpolski. Jest autorem m.in. dramatów: "Car Mikołaj" (1985), "Obywatel Pekosiewicz" (1986), "Turlajgroszek" (1990), "Prorok Ilja" (1992), "Merlin. Inna historia" (1992), "Malambo" (1992), "Sen pluskwy""(2001).

Mikołaj Grabowski (1946) Aktor, reżyser, pedagog. Absolwent Wydziału Aktorskiego (1969) i Wydziału Reżyserii Dramatu (1977) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Starego Teatru w Krakowie oraz prodziekanem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Jako aktor, reżyser, dyrektor artystyczny pracował m.in. w teatrach Krakowa, Jeleniej Góry, Łodzi i Poznania. Do najważniejszych spektakli w jego reżyserii należą m.in.: "Kwartet" B. Schaeffera, "Dacza" I. Iredyńskiego, "Pamiątki Soplicy" H. Rzewuskiego i "Trans-Atlantyk" W. Gombrowicza w Teatrze im. Jaracza w Łodzi; "Scenariusz dla trzech aktorów" i "Próby" B. Schaeffera, "Kto się boi Wirginii Woolf" E. Allbee'ego oraz "Opis obyczajów, czyli jak zwyczajnie wszędzie się miesza złe do dobrego" J. Kitowicza w Teatrze STU w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji