Artykuły

Leszno. Pierwsza premiera w Centrum Kultury i Sztuki

15 grudnia odbędzie się w Lesznie pierwsza od 80 lat autorska i profesjonalna premiera teatralna. Sztukę na podstawie opowiadania Stanisława Grochowiaka wyreżyseruje Karina Piwowarska, a w styczniowych spektaklach do ekipy aktorów dołączy sam mistrz Edward Linde-Lubaszenko.

Tego w Lesznie jeszcze nie było. Centrum Kultury i Sztuki przygotuje własny spektakl, w najbliższych miesiącach pokaże go miejscowej publiczności, a potem ruszy w tournee po polskich teatrach i festiwalach. Leszczyński spektakl zostanie też profesjonalnie zarejestrowany, by za jakiś czas wyemitowały go telewizja i radio.

Sztukę na podstawie opowiadania leszczyńskiego pisarza zaadaptowała i reżyseruje Karina Piwowarska, córka Radosława, reżysera "Pociągu do Hollywood". Głównego bohatera - malarza Tomasza Gordę - zagra Grzegorz Falkowski, aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku, leszczyńskiej publiczności znany z roli w spektaklu "Mojo Mickybo". Rola dziewczyny przypadła Barbarze Prokopowicz (Teatr Polski w Poznaniu), Chłopaka i Diabła - Piotrowi Wawerowi (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu i Teatr Studio w Warszawie), Kobiety - Irenie Wójcik (także TD w Wałbrzychu), a Czubka - Michałowi Kalecie (Teatr Polski w Poznaniu).

Tego ostatniego w styczniowych spektaklach zastąpi prawdopodobnie wielka gwiazda polskiego aktorstwa - Edward Linde-Lubaszenko. Podwójnie zostanie zresztą obsadzonych więcej ról, by aktorom - na co dzień pracującym w innych teatrach - zapewnić możliwość rotacji.

- Wszyscy, choć raczej nieznani widzom telewizyjnym z seriali, są od lat uznanymi aktorami w teatralnym światku - mówi Błażej Baraniak, dyrektor CKIS. Sztuka powstaje w ramach dotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Projektu Grochowiak" - całorocznego cyklu propagującego twórczość urodzonego w Lesznie prozaika, poety i dramatopisarza.

- Myślałem, że wybór padnie na któryś z jego dramatów - opowiada B. Baraniak. -Jednak reżyserka wolała sięgnąć do opowiadania. "Gorda " - to studium alkoholizmu, podróż w marzenia, gdzieś do Leszna, miejsca swojej przeszłości.

Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo i występy szanso-nistki, a profesjonalną scenografię wykona Katarzyna Paciorek. - Właśnie jesteśmy na etapie poszukiwania dwóch starych sedesów - śmieje się B. Baraniak. - Scenografia musi być funkcjonalna, taka, żeby łatwo dało się ją przewozić. Spektakl ma być bowiem nie tylko promocją twórczości Grochowiaka

pośród jego ziomków w Lesznie, ale w całym kraju.

Przygotowanie "Gordy" to wstęp do stworzenia w przyszłości w Lesznie stałej sceny i ekipy teatralnej.

- Poza sprowadzaniem przedstawień do Leszna chcemy też je produkować - mówi dyrektor CKiS. - Rynek aktorów w Polsce jest duży, a wielu z nich chętnie zostawi na jeden sezon matki, żony, kochanki i przeprowadzi się do Leszna. To wielka szansa dla naszego miasta. Myślimy o zatrudnianiu grupy aktorów z dwoma, trzema dochodzącymi reżyserami, którzy przygotowaliby kilka nowych sztuk w ciągu roku. " Gorda" ma przetrzeć szlak, pokazać moim pryncypałom, że powstanie nowej placówki na teatralnej mapie Polski jest możliwe.

Spektakl na podstawie opowiadania Grochowiaka będzie pierwszą autorską premierą teatralną w Lesznie od 1938 roku, kiedy istniał w mieście zawodowy teatr.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji