Artykuły

Warszawa. 112 architektów chce projektować Nowy Teatr

Ogromne zainteresowanie architektów przebudową bazy MPO na Starym Mokotowie w Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego. Wpłynęło aż 112 prac.

Teatr Warlikowskiego ma działać przy Madalińskiego 10/16 w miejscu dzisiejszej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Na 9 tys. m kw. powstanie "interdyscyplinarny ośrodek kultury". Trwa konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej.

- Wpłynęło 112 prac. Nasz konkurs jest dwuetapowy, do następnego etapu przejdzie od siedmiu do dziesięciu pracowni architektonicznych. Nazwisk naturalnie wciąż nie znamy, są zaszyfrowane - mówi Ryszard Malarski, dyrektor ds. inwestycji teatru.

Tzw. krótką listę uczestników konkursu poznamy w poniedziałek 19 stycznia.

- Obiecałam, że zatrzymam pana Warlikowskiego w Warszawie, i słowa dotrzymam - mówiła niedawno Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Ratusz szukał dla Nowego Teatru dobrego adresu i obiektu, który można by dostosować do potrzeb awangardowej sceny. Wybór padł na jedną z mokotowskich baz MPO. - Miasto już się dogadało, ustaliło warunki przejęcia nieruchomości. Do podpisania aktu notarialnego powinno dojść niedługo - twierdzi dyr. Malarski.

Chlubą bazy MPO przy ul. Madalińskiego jest hala miejskiego garażu z 1927 r. zaprojektowana przez Tadeusza Emmla. Elewację od strony ul. Sandomierskiej zdobi płaskorzeźba Syrenki autorstwa Zygmunta Otto. Zabytkowa hala o surowym industrialnym wystroju (prawie 2,3 tys. m kw.) po modernizacji i adaptacji ma się stać "wielofunkcyjną przestrzenią wykorzystywaną do realizacji widowisk i pokazów o różnym charakterze i skali". Za każdym razem przestrzeń będzie aranżowana do potrzeb konkretnej produkcji. Swoje oczekiwania ludzie teatru sformułowali tak: "W proponowanym rozwiązaniu widownia może być ustawiana w dowolnym miejscu, scena może mieć dowolną powierzchnię i znajdować się na różnej wysokości. Pozwala to dodatkowo na symultaniczne wykorzystywanie przestrzeni - część hali może zająć spektakl, inną część wystawa, gdzie indziej mogą trwać przygotowania do koncertu itd.

Teren obecnego parkingu przy hali zostanie przekształcony w park. Znajdą się w nim: kino plenerowe, pawilon dziecięcy z książkami, grami planszowymi i zabawkami, a także rzeźby i instalacje wkomponowane w zieleń. W ośrodku kultury z teatrem nie zabraknie "strefy chillout" z miejscami do wypoczynku, z napojami i przekąskami oraz stanowiskami do słuchania muzyki. W planach jest też własne studio nagrań.

Jury konkursowe, oceniając projekty, będzie brać pod uwagę w takim samym stopniu koszt, jak i funkcjonalność, integralność kompozycyjną całości, łatwość adaptacji do zmieniających się potrzeb, właściwe wpisanie "w strukturę dzielnicy", zapewnienie bezpieczeństwa, a także "sprzyjanie tworzeniu więzi społecznych".

Na nagrody przeznaczono 380 tys. zł, z czego na główną - 120 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji