Artykuły

Sopot. Zakończyła się okupacja Teatru Kameralnego

Komitet Obrony Kultury Sopotu (KOKS) zakończył okupację sceny kameralnej Teatru Wybrzeże. Dobę w budynku spędziło kilka osób.

Nieformalna grupa pod nazwą KOKS protestowała przeciwko wyburzeniu budynku znajdującego się przy głównym deptaku (ulicy Monte Cassino) w Sopocie, w którym znajdują się kino Polonia oraz scena kameralna Teatru Wybrzeże.

W sobotę przez kilka godzin komitet zbierał podpisy pod wnioskiem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o uznanie budynku za zabytek.

Jakub Świderski z KOKS powiedział w sobotę wieczorem PAP, że pod wnioskiem podpisało się około 1.500 osób. "Listy z podpisami przekażemy konserwatorowi zabytków" - dodał. Poinformował, że komitet "przygotowuje się do przeprowadzenia referendum ws. zmiany planu zagospodarowania tego terenu, aby niemożliwe było wyburzenie budynku."

Komitet poinformował, że "sopocki kompleks kinowo - teatralny jest najstarszą tego typu instytucją w Polsce. Został wzniesiony w roku 1919 i posiada wyjątkowe walory estetyczne charakteryzujące architekturę początku XX wieku".

Według protestujących, na wyburzenie budynku pozwala nowy plan zagospodarowania tego obszaru uchwalony przez radnych podczas ostatniej sesji (9 stycznia).

Wiceprezydent Sopotu, Wojciech Fułek zapewnił w sobotę PAP, że zmiana planu była uzgodniona z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Fułek podkreślił, że fasada budynku jest pod ochroną konserwatorską i nie zostanie zburzona. Natomiast "zaplecze gmachu powstało po II wojnie światowej i było wielokrotnie przebudowywane". "W środku nie ma nic cennego i zabytkowego" - dodał.

Wiceprezydent poinformował, że scena kameralna Teatru Wybrzeże zostanie przeniesiona do kina Bałtyk znajdującego się także przy sopockim deptaku i "będzie miała lepsze warunki niż obecnie". Kino Polonia będzie zlikwidowane ale w czerwcu w Sopocie zostanie otwarte multikino.

Właścicielem budynku jest spółka z o.o. Capital Park Sopot. Po przebudowie budynku kina i teatru, ma tam powstać obiekt handlowo- usługowy. W przesłanym PAP oświadczeniu spółka zapewnia, że koncepcja architektoniczna inwestycji w Sopocie została zainspirowana historycznymi pocztówkami przedstawiającymi ówczesny obiekt teatralno-kinowy. "Pragniemy utrzymać klimat sopockiego +Monciaka+, zachowując elewację nawiązującą do sopockiej secesji" - zapewniono w oświadczeniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji