Artykuły

Wrocław. Powieść "Pasażerka" we Współczesnym

Premiera w Teatrze Współczesnym. Natalia Korczakowska przygotowuje inscenizację powieści "Pasażerka" Zofii Posmysz, znanej dzięki słynnemu, nieukończonemu filmowi Andrzeja Munka.

W spektaklu Natalii Korczakowskiej biorą udział m.in. Agnieszka Podsiadlik, Jerzy Senator i Zdzisław Kuźniar - Munk w swoim filmie zajmuje się głównie retrospekcją wydarzeń z czasów wojny, kiedy bohaterki poznały się w obozie koncentracyjnym. Mnie interesuje druga część tej opowieści, czyli konfrontacja kata i ofiary, napięcie, które narasta w zamkniętej przestrzeni statku - tłumaczy Natalia Korczakowska. Młodą reżyserkę znamy m.in. z realizacji "Śmierci człowieka-wiewiórki" i "Elektry" w Teatrze Jeleniogórskim, "Smyczy" we wrocławskim Teatrze Polskim i "Strefy działań wojennych" w TR Warszawa.

Akcja powieści Zofii Posmysz rozgrywa się kilkanaście lat po wojnie na statku pasażerskim płynącym z Europy do USA. Niemieckie małżeństwo - Liza i Walter - na statku spotyka Martę, tytułową pasażerkę. We wspomnieniach Lizy ożywa wojenna przeszłość: kobieta służyła w SS w Auschwitz, Marta była jej ofiarą.

Posmysz napisała tę historię w 1959 r. jako słuchowisko radiowe. "Pasażerkę z kabiny 45" usłyszał Andrzej Munk - na jego podstawie zrealizował widowisko telewizyjne, a kilka miesięcy po jego premierze oboje napisali scenariusz filmu kinowego "Pasażerka". Obraz nie został ukończony - reżyser w 1961 r. zginął w wypadku samochodowym, zdążywszy nakręcić jedynie część obozową oraz niewiele scen współczesnych. W całość połączył je współpracownik Munka Witold Lesiewicz, uzupełniając je narracją ilustrowaną fotosami z planu. Mimo to "Pasażerka" jest uznawana za jedno najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii. Rok po śmierci reżysera filmu Posmysz wróciła do tematu i napisała powieść pod tym samym tytułem.

Natalia Korczakowska i Tomasz Śpiewak, autor adaptacji scenicznej, zapowiadają swoją realizację jako rodzaj kontynuacji filmowej opowieści Munka. Spektakl wzbogacili o teksty włoskiego filozofa Giorgio Agambena, ostro krytykującego demokrację, i fragmenty "Boskiej Komedii - Piekła" Dantego Alighieri.

- Przyglądam się sytuacji, w której prawo jest tak ostre, że wyniszczające - mówi Korczakowska. - Zbrodnie, których Niemcy dopuścili się w Auschwitz, zostały dokonane w majestacie nazistowskiego prawa. Zastanawiam się, czy prawa obowiązujące dziś w krajach demokratycznych także nie dają przyzwolenia na krzywdzenie ludzi - mówi reżyserka.

"Pasażerce", jak każdej premierze Teatru Współczesnego, towarzyszą spotkania edukacyjne "Wokół premiery". Jutrzejsze odbędzie się po hasłem "Po takiej wiedzy, jakie przebaczenie? Państwo, życie i wolność". Dyskusję z udziałem m.in. prof. Leszka Koczanowicza uzupełnią projekcje filmów dokumentalnych "Ostatni apel" i "The sun doesn't shine in the camp". Z reżyserką, aktorami i samą Zofią Posmysz będziemy mogli spotkać się po spektaklu we wtorek 3 lutego.

Premiera "Pasażerki" w sobotę (31 stycznia) o godz. 19 na Scenie na Strychu Teatru Współczesnego. Kolejne spektakle 1, 3, 4, 5 i 6 lutego. Szczegóły dotyczące cyklu "Wokół premiery" i zapisy na spotkania na www.wteatrw.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji