Artykuły

"Brygada szlifierza Karhana" w Warszawie

Gościnne występy łódzkiego Teatru Nowego, który przywiózł do Warszawy słynną już dziś sztukę czeskiego autora Vaszka Kani, "Brygada szlifierza Karhana", wzbudziły zrozumiałe zainteresowanie wśród mieszkańców stolicy.

O "Brygadzie szlifierza Karhana" pisaliśmy już dwukrotnie, z okazji prapremiery w Pradze i z okazji polskiej premiery w Łodzi. Dlatego tylko w kilku zdaniach przypomnimy temat sztuki.

Napisana przez robotnika, który zamknął w ramach dramatu przeżycia swoje własne i swoich towarzyszy pracy - jest "Brygada szlifierza Karhana" sztuką mocno związaną z przemianami, dokonującymi się w życiu i w ludziach nowej, socjalistycznej epoki. Terenem akcji jest fabryka. Konfliktem - zagadnienie zwiększenia produkcji poprzez podniesienie wydajności pracy. Bohaterami - ludzie fabryki, którzy poprzez pracę w swoim zakładzie przemysłowym budują nowy ustrój społeczny, którzy w pracy tej rozwijają się, zdobywają nową, socjalistyczną świadomość.

Państwowy Teatr Nowy jest naprawdę teatrem nowym. Inscenizacja sztuki Kani kształtowała się w ścisłej współpracy z łódzkimi ośrodkami przemysłowymi, w dyskusjach z robotnikami fabryk łódzkich. Skutki nie dały na siebie czekać. Dzięki tej metodzie pracy potrafił Teatr Nowy oddać tak w reżyserii, jak i w interpretacji aktorskiej wierną atmosferę robotniczego środowiska, trafnie zaakcentować charakterystyczne cechy poszczególnych postaci, wydobyć patos i pasję pracy, wprowadzić na scenę zdrowy humor i prawdę dzisiejszego życia.

Występy teatru łódzkiego zachęcą niewątpliwie i teatry Warszawy do wystawienia sztuki Kani.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji