Artykuły

Teremiski. Zabawa w teatr na Uniwersytecie Powszechnym

Zapisz się na roczne, bezpłatne zajęcia na Uniwersytecie Powszechnym w Teremiskach. Uniwersytet w Teremiskach czeka również na tych, którzy chcą bawić się w teatr. Efektem kilkumiesięcznych zajęć będzie spektakl "Tańcząca lina".

Drzemie w tobie społecznik, chcesz działać na rzecz środowisk lokalnych i uczestniczyć w przedsięwzięciach na rzecz krzewienia kultury? Zapisz się na roczne, bezpłatne zajęcia na Uniwersytecie Powszechnym w Teremiskach.

Ta nieformalna uczelnia im. Jana Józefa Lipskiego działa na Podlasiu od siedmiu lat. Założycielem i opiekunem uniwersytetu jest Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia.

Powstał z myślą o młodych ludziach z prowincji, miejscowości popegeerowskich, którzy z przyczyn materialnych nie mają dostępu do uczelni w dużych miastach. Ma wyrównywać dystans między młodzieżą wiejską a jej rówieśnikami z miast. A także upowszechniać dostęp do wysokiej kultury i kształcenie animatorów społeczności lokalnych. W siedzibie uniwersytetu w Teremiskach organizowane są przedstawienia, projekcje filmów, koncerty, w których uczestniczą okoliczni mieszkańcy, dla których to jedyna okazja zetknięcia się z kulturą.

Studia na tym nieformalnym uniwersytecie są bezpłatne. Najbliższy program rozpocznie się już 27 lutego i potrwa do stycznia 2010 r.

- Zależy nam bardzo, żeby uaktywnić lokalne środowiska. Dlatego przede wszystkim czekamy na młodych ludzi w wieku studenckim z Podlasia. Jak na razie najwięcej osób zgłosiło się z Warszawy, jest jedna z Małopolski i Lublina. Lista jest jeszcze otwarta, czekamy na młodych z Hajnówki, Białowieży, Sejn, Białegostoku - mówi Danuta Kuroń, prezes Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.

Spotkania (zazwyczaj raz w miesiącu) odbywać się będą w siedzibie fundacji w Warszawie oraz na uniwersytecie w Teremiskach. Program będzie łączył teorię: wykłady i panele dyskusyjne z praktyką: praca przy konkretnych lokalnych projektach.

Tematyka wykładów związana będzie m.in. ze społeczeństwem obywatelskim, organizacjami pozarządowymi i sposobami finansowania działań stowarzyszeń czy fundacji.

Wykłady prowadzić będą m.in. Danuta Kuroń, Tomasz Schimanek z Akademii Filantropii, Krzysztof Czyżewski z Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Na prelekcje zapraszani będą dziennikarze i publicyści "Gazety Wyborczej" oraz tygodnika "Polityka". We wrześniu uczestnicy programu wezmą udział w obozie badawczym w Teremiskach prowadzonym przez Katarzynę Górniak, który poświęcony będzie pracy nad "Raportem o gminie Białowieża". Spotkania dotyczyć będą metodologii badania więzi społecznych, problemów miejscowości oraz kapitału kulturowego mieszkańców - te zajęcia poprowadzi prof. dr Barbara Fatyga.

- Jesteśmy już siedem lat w Teremiskach i widzę, że indeks i dyplom naszej nieformalnej uczelni ma w kraju spore znaczenie. To cieszy i motywuje. Trudno mi powiedzieć, kim zostaną młodzi ludzie, którzy będą się u nas kształcić. To od nas samych przecież zależy, jacy jesteśmy. Mam jednak nadzieję, że zostaną oni przez nas zainspirowani do nowych działań na rzecz lokalnych społeczności - kontynuuje Kuroń.

Ci, którzy chcą kształcić się na Uniwersytecie Powszechnym w Teremiskach (nie trzeba mieć matury), powinni nadsyłać swoje zgłoszenia na adres: dziekanat@teremiski.edu.pl. Nie trzeba pisać CV ani listu motywacyjnego, każdy z kandydatów będzie zaproszony na rozmowę. Więcej informacji o fundacji i uniwersytecie na stronach www.fundacja.teremiski.edu.pl, www.teremiski.edu.pl

Uniwersytet w Teremiskach czeka również na tych, którzy chcą bawić się w teatr. Efektem kilkumiesięcznych zajęć będzie spektakl "Tańcząca lina".

Do tworzonej grupy zgłosić się może każdy, kto nie boi się słów: sztuka i improwizacja.

Punktem wyjścia do rozpoczęcia teatralnych warsztatów jest tekst reżysera Siergieja Eisensteina, który twierdzi, że proces tańczenia jest tym samym, czym proces rysowania. Dla Eisensteina rysowanie było jego tańcem. Dla uczestników warsztatów w Teremiskach to taniec będzie rysunkiem.

Zajęcia poprowadzi Elżbieta Rojek, wieloletnia aktorka Teatru Gardzienice w ramach projektu Tańce Labiryntu, powołanego wspólnie z Dorotą Porowską, twórczynią wielu choreografii zainspirowanych malarstwem i rzeźbą antycznej Grecji, współzałożycielką Stowarzyszenia Teatralnego Chorea. Rojek brała udział w licznych projektach tanecznych, m.in. z brytyjską grupą Earthfall Dance. Wspólnie z młodym angielskim pisarzem powołała ,,Anna Planeta", w ramach którego realizują projekty "na marginesie sztuk".

Elżbieta Rojek od blisko czterech lat prowadzi warsztaty teatralne w Teremiskach.

Te, na które trwa obecnie nabór, odbywać się będą od lutego do czerwca, w co drugą niedzielę miesiąca w siedzibie uniwersytetu. Pierwsze spotkanie w najbliższą niedzielę o godz. 11 w Hajnowskim Domu Kultury. Zajęcia są bezpłatne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji