Artykuły

Poznań. Finał XIV Forum Teatrów Szkolnych

Teatry ze szkół w Łodzi i Wrocławiu zdobyły Złote Maski - Nagrody Główne XIV Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych-Scena Młodzieżowa. Konkurs, podczas którego zaprezentowano 18 spektakli, zakończył się w czwartek w Poznaniu.

Jury pod przewodnictwem reżysera Piotra Kruszczyńskiego, Złote Maski przyznało aktorom Teatru 16 Minut Ciszy z VI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi za spektakl pt. "Jedna miłość" i aktorom Teatru Scena 37 z III Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu za spektakl pt. "Genezis".

Spektakl "Jedna Miłość" według sztuki Guy de Maupassanta opowiada o dziewczynie, która w realiach polskiej wsi zastanawia się, czy możliwe jest znalezienie jedynej miłości.

Przedstawienie "Genezis" w reżyserii opiekuna teatru Dariusza Romanowskiego w plastyczny sposób ukazuje biblijną koncepcję stworzenia świata opisaną w Księdze Rodzaju. - Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy docenieni. Była to dla nas świetna, pełna spontaniczności zabawa. Cieszymy się tym bardziej, że profesjonalne jury festiwalu nagrodę przyznało nam, teatrowi nieprofesjonalnemu" - powiedzieli PAP Zuzanna i Arkadiusz z Teatru 16 Minut Ciszy.

Członkowie jury podziękowali młodym wykonawcom i ich instruktorom za "pasję tworzenia teatru". - Najważniejsza w tym przedsięwzięciu jest chęć spotkania młodych ludzi, których zajmuje teatr. Chęć wzajemnego obejrzenia się. Druga wartością jest to, że repertuar przedstawień był w większości wybierany przez młodych twórców - powiedział Piotr Kruszczyński (na zdjęciu).

Festiwal finansowany był przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i samorząd miasta Poznania. Prócz Złotej Maski najlepsze zespoły i ich opiekunowie otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe. Organizatorem imprezy jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Poznaniu.

Forum Teatrów Szkolnych po raz pierwszy zorganizowano w 1983 roku. Co dwa lata w Poznaniu na przemian organizowane są fora - scena młodzieżowa i scena dziecięca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji