Artykuły

Łódź. Plany uroczystości w 65. rocznicę likwidacji Getta

700 młodych ludzi z Izraela oraz 1,5 tys. uczniów z łódzkich szkół weźmie udział w kwietniu w Łodzi w uroczystościach związanych z Dniem Pamięci o Zagładzie. Podczas uroczystości 20 kwietnia na Stacji Radegast, skąd wywożono Żydów z łódzkiego getta do obozów zagłady, rozpocznie się publiczne odczytanie listy mieszkańców getta - ponad 200 tys. imion i nazwisk.

700 młodych ludzi z Izraela oraz 1,5 tys. uczniów z łódzkich szkół weźmie udział w kwietniu w Łodzi w uroczystościach związanych z Dniem Pamięci o Zagładzie.

Podczas uroczystości 20 kwietnia na Stacji Radegast, skąd wywożono Żydów z łódzkiego getta do obozów zagłady, rozpocznie się publiczne odczytanie listy mieszkańców getta - ponad 200 tys. imion i nazwisk.

To jedno z wydarzeń upamiętniających przypadającą w tym roku 65. rocznicę likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto.

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka obchodów, Agnieszka Ostapowicz, projekt "Każdy człowiek ma imię" jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą się w niego włączyć. "Nazwiska czytać będą m.in. harcerze, uczniowie, studenci. W ten sposób ukazany zostanie rozmiar tragedii mieszkańców Litzmannstadt Ghetto w sposób możliwy do wyobrażenia przez przeciętnego człowieka" - podkreśliła Ostapowicz.

W drugiej połowie czerwca w ramach obchodów odbędą się w Łodzi "Spotkania z Kulturą Żydowską". W programie znajdą się m.in. projekcje filmów izraelskich - dokumentalnych i fabularnych. Teatr Nowy zaplanował festiwal Edgara Kereta, najpopularniejszego izraelskiego pisarza i reżysera młodego pokolenia, uznawanego za mistrza krótkiej formy. W "Nowym" gościć będzie także teatr Gesher z Izraela.

Z kolei Teatr Powszechny przedstawi wyjątkowy projekt teatralny Bat Yam-Tykocin - koprodukcję wrocławskiego Teatru Współczesnego, Teatru Habima z Tel Awiwu oraz Instytutu Adama Mickiewicza. "Spektakl w reżyserii Michała Zadary jest próbą spojrzenia na relacje pomiędzy narodem polskim i izraelskim oczami młodego pokolenia artystów" - wyjaśniła Ostapowicz.

Główne uroczystości obchodów 65. rocznicy likwidacji łódzkiego getta odbędą się w dniach 27-29 sierpnia. Ich najważniejszym punktem - 27 sierpnia - będzie odsłonięcie w Parku Ocalałych - Pomnika Polaków Ratujących Żydów. Pomnik to labirynt ścian na planie Gwiazdy Dawida, na których wkrótce znajdą się nazwiska wszystkich Polaków upamiętnionych medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Nad gwiazdą widać polskiego orła z rozpostartymi skrzydłami. Autorem pomnika jest znany architekt Czesław Bielecki.

Patronat nad obchodami objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Na udział w Komitecie Honorowym wyrazili zgodę m.in. prezydent Izraela Szymon Peres, prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus oraz premier Donald Tusk.

Ostatni dzień głównych obchodów uświetni koncert, podczas którego Krzysztof Penderecki dyrygować będzie swoim oratorium "Siedem bram Jerozolimy". W przygotowaniu jest także koncert Andrzeja Krauzego "Sprawiedliwi Tej Ziemi", który odbędzie się w dniu odsłonięcia pomnika.

We wrześniu łódzkie Muzeum Sztuki zorganizuje wystawę "Żydowska tożsamość, a ruch awangardowy w Polsce".

Hitlerowcy utworzyli getto w Łodzi w lutym 1940 r. jako pierwsze na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. Do getta trafiło wielu żydowskich intelektualistów z Polski, Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga.

W styczniu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, później - do obozu Auschwitz-Birkenau. Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Według różnych źródeł, z łódzkiego getta ocalało jedynie 7-13 tysięcy osób.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji