Artykuły

Francja. Projekcja "Umarłej klasy" Kantora w Paryżu

Projekcję wideo słynnego spektaklu "Umarła klasa" Tadeusza Kantora można zobaczyć w tym tygodniu podczas paryskiego Festiwalu Wyobraźni. Pokazowi towarzyszą czytane na głos komentarze do przedstawienia autorstwa samego twórcy teatru Cricot 2.

Nowa wersja wideo "Umarłej klasy" prezentowana jest przez trzy wieczory na scenie Maison des Cultures du Monde w Paryżu. Jak zapewniają autorzy, jest to wierna rekonstrukcja całości przedstawienia, sporządzona dzięki montażowi zachowanych w zbiorach krakowskiej Cricoteki taśm archiwalnych rejestrujących

spektakl od 1976 roku do lat 90.

- Nic nie zastąpi emocji tysięcy widzów, oglądających tańczący korowód starców, ich cienie czy manekiny, a wszystko pod łagodnym i zarazem gniewnym okiem Kantora - zauważył podczas spotkania z widzami współautor rekonstrukcji wideo, Franco Laera. - Jednak zrobiliśmy ten spektakl dla tych, którzy nigdy nie mieli szansy widzieć go na żywo - wyjaśnił.

Projekcję wideo przerywają fragmenty komentarzy Kantora do spektaklu. Czyta je siedzący przy biurku na scenie były aktor teatru Cricot 2, Giovanni Battista Storti.

W niemal pełnej sali nie brakowało dawnych francuskich "wyznawców" Kantora. - Widziałam "Umarłą klasę" dwa razy w latach 80. w Lyonie i spektakl zrobił na mnie wtedy wręcz hipnotyczne wrażenie tańcem i muzykalnością - dzieliła się wrażeniami po projekcji aktorka Cecile. Jak zauważyła, Kantor, zawsze obecny na

scenie, kierował aktorami jak dyrygent orkiestrą.

Najsłynniejszy spektakl Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora "Umarła klasa" był wystawiany na całym świecie ponad dwa tysiące razy aż do śmierci reżysera w 1990 roku. Jedno z przedstawień utrwalił w 1976 roku Andrzej Wajda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji