Artykuły

Rok Haydna

W Austrii i na Węgrzech rozpoczyna się 31 marca Rok Haydna (1732-1809). Całoroczne uroczystości zainauguruje w tym dniu - w 200. urodziny wielkiego kompozytora - Msza św. w "kościele Haydna" w Eisenstadt, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki. Podczas liturgii, którą odprawi miejscowy biskup Paul Iby, chór i orkiestra wykonają Mszę B-dur "Stworzenie świata". Austriacka telewizja ORF i niemiecka ZDF przekażą ją do wszystkich krajów Europy Środkowej - podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

Na konferencji prasowej w Wiedniu 24 bm. dyrektor Roku Haydna Walter Reicher przedstawił dziedzictwo tego wielkiego kompozytora, który pozostawił po sobie ponad 1200 dzieł. Tworzył on we wszystkich gatunkach swoich czasów - od sonat przez kwartety, symfonie, oratoria i msze aż po opery. - To wszystko pragniemy zaprezentować w ciągu najbliższego roku - powiedział dyr. Reicher. Dodał, że program obchodów jest bogaty: obejmuje koncerty, msze i przedstawienia teatralne, wystawy i festiwale, programy dla dzieci, multimedialne oraz sztukę w przestrzeni publicznej - w sumie 900 inicjatyw w Wiedniu, Eisenstadt i na Węgrzech.

W Burgenlandzie muzyka Haydna będzie wykonywana w miejscach związanych z jego życiem. Na przykład wszystkich 107 jego symfonii w wykonaniu najlepszych orkiestr i solistów z całego świata będzie można wysłuchać w sali jego imienia na zamku Esterhazych w Eisenstadt, gdzie kompozytor mieszkał i tworzył przez cztery lata.

W bieżącym roku w ramach liturgii w kościołach tego miasta zostaną wykonane wszystkie 12 mszy tego twórcy. W Muzeum Diecezjalnym przy kościele franciszkanów czynna będzie wystawa "Fenomen Haydna", W kilku dawnych celach tamtejszego klasztoru będzie można wysłuchać skłaniającej do kontemplacji muzyki tego twórcy. W sali oznaczonej jako "muzyka niebios" ukazane jest to miasto jako ośrodek katolickiej muzyki sakralnej przed przybyciem tam Haydna (sprzed 1761).

Artysta był nadwornym kompozytorem i kapelmistrzem na dworze książąt Esterhazych, toteż tam właśnie zostaną przedstawione zamówione przez ten ród dzieła tego twórcy. Życie prywatne i praca kompozytorska to temat wystawy w Domu Haydna, podczas gdy Muzeum Burgenlandu pokaże okolice Eisenstadt, stanowiące inspirację do niektórych jego dzieł.

W Wiedniu największymi wydarzeniami muzycznymi Roku Haydna będą wykonania czterech jego symfonii 31 marca przez zespół "Concertus Musicus" pod batutą Nikolausa Harnoncourta i opery ,,Świat księżycowy" w Theater an der Wien. Również tegoroczny koncert wielkanocny przebiegać będzie pod znakiem tego kompozytora: 4 kwietnia Wiedeńscy Filharmonicy pod dyrekcją Riccardo Mutti wykonają oratorium "Siedem ostatnich słów", a w ramach cyklu "Mozart, Haydn i ich współcześni" w stołecznym Domu Koncertowym można będzie usłyszeć najlepsze ich utwory.

Z kolei w programie nocnego koncertu "Haydn przy fortepianie" zaplanowano jego kompozycje, które zostaną wykonane na oryginalnych instrumentach z epoki. Po koncertach w piwnicach barokowej bazyliki pijarów Maria Treu będą podawane potrawy z czasów kompozytora.

Joseph Haydn (1732-1809) uważany był przez współczesnych za jednego z najwybitniejszych kompozytorów swoich czasów, zwłaszcza w zakresie muzyki instrumentalnej. Występował gościnnie m.in. w Londynie, gdzie przebywał dwukrotnie (1791-92 i 1794-95). Był przyjacielem Wolfganga Amadeusza Mozarta, którego podziwiał ze wzajemnością. Znał też młodszego od siebie Ludwiga van Beethovena, który uważał go za swojego mistrza i nauczyciela. Haydn przestał komponować w 1803, na sześć lat przed śmiercią. Do jego ostatnich dzieł należą wspaniałe oratoria "Stworzenie świata" i "Pory roku".

Pozostawił po sobie ponad 1320 dzieł (w tym 24 opery, 108 symfonii, 321 utworów kameralnych, 532 pieśni), z których wiele weszło na stałe do kanonu muzyki klasycznej. Był ponadto autorem tzw. hymnu ludowego - pierwszego hymnu państwowego Austrii, a później Austro-Węgier, zaczynającego się od słów: "Gott erhalte Franz den Kaiser" ("Boże zachowaj cesarza Franciszka"). Jego premiera odbyła się w 1797 r., a Austria stała się jednym z pierwszych państw mających swój hymn.

Doczesne szczątki Haydna, zmarłego 31 maja 1809 r. w Wiedniu, spoczywają w mauzoleum Bergkirche (Kościoła na wzgórzu) w Eisenstadt. Z placu przed świątynią będą obecnie prowadziły trasy do miejsc związanych z życiem i działalnością kompozytora w Eisenstadt.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji