Artykuły

Gdańsk. Dziś inauguracja Teatru w Oknie

Gdańsk wzbogacił się o nową, niezwykłą przestrzeń teatralną, której celem jest prezentowanie zarówno działań instytucji kulturalnych, jak i artystów niezależnych. Teatr w Oknie mieści się w samym centrum reprezentatywnej części miasta, na parterze kamienicy przy ulicy Długiej 50/51 - czyli w siedzibie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Dzisiaj o godz. 17 odbędzie się uroczyste otwarcie TwO, podczas którego pokazany zostanie "Performans na dwa okna" [na zdjęciu] w aranżacji szefów sopockiego klubu Sfinks Alicji Grucy i Roberta Florczaka. W instalacji, nawiązującej do tradycji pokazów mody, wystąpią trójmiejscy tancerze: Bożena Eltermann (Teatr Cynada), Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz (Teatr Patrz Mi Na Usta) oraz grupa artystyczna Sfinksa. Wstęp wolny.

Rozmowa z Alicją Mańkowską*

Magdalena Hajdysz: Skąd taka intrygująca nazwa - Teatr w Oknie?

Alicja Mańkowska: Teatr w Oknie będzie funkcjonował rzeczywiście w trzech witrynach okien przy ulicy Długiej. Witryny są połączone z niewielkim pomieszczeniem, niezbyt głębokim ani obszernym, ale dającym możliwość zainstalowania wewnątrz dwóch małych scen obrotowych, które znajdują się na tym samym poziomie co okna. Będą tam miały miejsce działania performatywne i teatralne, ale także happeningi, koncerty, taniec oraz wystawy malarstwa i rzeźby. Przestrzeń działania będzie można powiększyć poprzez otwarcie okien. W planach jest budowa mobilnej sceny zewnętrznej - podestu wystawianego na potrzeby konkretnych działań.

Sztuka oglądana przez okno kojarzy się z ograniczoną widocznością...

- Nasz teatr znajduje się na niskim parterze. Wszystkie działania prowadzone będą więc niemal na tym samym poziomie, na którym znajduje się widz. W trzecim z okien planujemy umieszczenie ekranu, na którym będą wyświetlane projekcje z możliwością pracy w trybie 24-godzinnym. Da to możliwość prezentowania filmów, wideoartu, ale też np. informacji o ciekawszych wydarzeniach kulturalnych w Trójmieście. Pojawią się też prezentacje grup czy przedsięwzięć niszowych, niskobudżetowych, ponieważ takie działania chcemy wspierać przede wszystkim.

Będzie to teatr dla przypadkowego przechodnia?

- W pewnym sensie jest to teatr uliczny - wszelkie działania będą nieodpłatne dla widzów. Jest też podobnie "inwazyjny", bo przechodząc ulicą jest się wystawionym na jego działanie. Postanowiliśmy wprowadzić księgę cenzury, dzięki czemu chronione będą uczucia religijne czy przekonania polityczne przypadkowych, bądź co bądź, widzów. Mamy świadomość, że trochę zaburzamy klasyczną sytuację, gdy to odbiorca jest "gościem" w miejscu sztuki. Tu my wchodzimy w przestrzeń publiczną i musimy to respektować.

Jakie są wasze plany na najbliższe miesiące?

- Po poniedziałkowej inauguracji TwO pozostanie w oknach ekspozycja kostiumów. Najbliższym wydarzeniem performatywnym będzie występ grupy Good Girl Killer, która uświetni 445. rocznicę urodzin Szekspira, przypadającą na 23 kwietnia. Regularne spektakle i działania artystyczne TwO będą prezentowane od czerwca do września. Informacje o kolejnych wydarzeniach będą zamieszczane w "oknie informacyjnym" TwO.

Alicja Mańkowska - teatrolog, koordynatorka Teatru w Oknie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji