Artykuły

Gdańsk. Polska prapremiera "Koraliny" wg Gaimana w Miniaturze

Bestsellerowa "Koralina" Neila Gaimana (na zdjęciu) będzie miała polską premierę teatralną. Spektakl lalkowy pod tym samym tytułem w reżyserii Włodzimierza Fełenczaka wystawi w niedzielę Teatr Miniatura w Gdańsku.

Dyrektor Teatru Miniatura, Konrad Szachnowski, twierdzi, że jego "teatr jako jedyny w kraju uzyskał prawa do scenicznej realizacji książki". Przyznał, że umowa jest ograniczona licznymi warunkami, m.in. nie mógł to być musical, a spektakl może być grany tylko i wyłącznie na scenie w Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Szachnowski poinformował, że teatr uzyskał licencję, czyli możliwość grania spektaklu opartego na książce Gaimana, do końca 2010 r. - To wystarczający okres, żeby zagrać około 70 przedstawień, a na tyle mniej więcej przedstawień jest zapotrzebowanie w regionie - dodał. Nie wykluczył, że jeżeli w dalszym ciągu będą chętni do oglądania tego spektaklu, to teatr wystąpi o przedłużenie licencji.

Dyrektor przyznał, że na pomysł teatralnej adaptacji "Koraliny" wpadł reżyser spektaklu Włodzimierz Fełenczak. Szachnowski podkreślił, że jest to jeden z najlepszych polskich reżyserów teatru lalek. Autorem scenografii jest Mikołaj Malesza, muzyki - Czesław Wrzos.

Szachnowski mówiąc o scenicznej adaptacji "Koraliny" podkreślił, że w przedstawieniu została użyta mało znana, bo bardzo trudna, technika tzw. "czarnego teatru". Zapewnił, że dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu światła lalki i rekwizyty pracują na scenie "same" - wbrew prawom fizyki - bez widocznego udziału aktora. - Spektakl idzie trochę w stronę horroru, a nikt tego wcześniej nie robił" - dodał.

Według wielu krytyków "Koralina" to nowoczesna "Alicja w krainie czarów" - opowieść dla dzieci i dorosłych z ukrytym mottem. Książka opowiada o dojrzewaniu i dokonywaniu w życiu wyborów, walce z własnymi słabościami, a jednocześnie niesie głębokie przesłanie dla współczesnych rodziców, zajętych własną karierą.

W USA książka znalazła się na liście lektur dla dzieci i młodzieży Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich. W praktyce oznacza to, że książka znajdzie się obowiązkowo w każdej bibliotece i czytelni.

Neil Gaiman - brytyjski (jego rodzina wywodzi się z polskich Żydów) pisarz i scenarzysta komiksowy - tworzy książki dla czytelników w każdym wieku. Z równą swobodą pisze utwory stylizowane na średniowieczne poematy, jak i scenariusze filmowe. - Nie przywiązuję się do żadnego medium, z wyboru balansuję na pograniczu tych dziedzin - deklarował trzy lata temu podczas spotkania z warszawskimi czytelnikami.

Jeden z krytyków nazwał Gaimana "Szekspirem komiksu", motywując to porównanie tym, że Gaiman uczynił to samo z komiksem, co Szekspir z komedią - przekształcił ją ze sztuki jarmarcznej w gatunek artystyczny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji