Artykuły

Kraków. Stary w projekcie teatralnym Instytutu Goethego

Projekt teatralny Goethe-Institut "After the Fall, Europa po 1989"

Upadek muru berlińskiego, 9. listopada 1989 roku, nie tylko zakończył czterdziestoletni okres podziału państwa niemieckiego, ale spowodował również zasadnicze przemiany społeczne i polityczne w całej Europie.

Dwadzieścia lat po upadku muru, transgraniczny projekt teatralny "After the Fall" naświetla konsekwencje tego przełomu w Niemczech i w Europie: Instytuty Goethego w piętnastu krajach europejskich zleciły siedemnastu dramaturgom napisanie sztuk teatralnych, które odzwierciedlają transformacje społeczno-polityczne w ich ojczyznach.

Wśród autorów są uznani literaci, jak choćby Andrzej Stasiuk, ale również wielce chwaleni młodzi twórcy - na przykład mołdawska dramatopisarka Nicoleta Esinencu, czy też niemiecki dramaturg Dirk Laucke.

Partnerami kooperacyjnymi Instytutów Goethego są w każdym przypadku miejscowe teatry. Wszystkie one - począwszy od drezdeńskiego Staatsschauspiel, poprzez kopenhaski Det Kongelige Teater, a na Sarajevo War Theater skończywszy - będą produkować sztuki i wystawiać ich prapremiery w sezonie teatralnym 2008/2009. W listopadzie 2009 roku drezdeński teatr Staatsschauspiel i Biuro Teatralne w Mülheim an der Ruhr zaproszą wybrane inscenizacje na gościnne prezentacje w Niemczech. Będzie to punktem kulminacyjnym i jednocześnie zamknięciem projektu. Spektaklom towarzyszyć będzie - organizowany przez Federalną Centralę Edukacji Politycznej (Bundeszentrale für Politische Bildung) - program dyskusyjny z udziałem wybitnych referentów z Niemiec i innych krajów europejskich. Dzięki tej interakcji powstanie bogaty w niuanse obraz najnowszej niemieckiej i europejskiej historii; jednocześnie zaprezentowane zostaną aktualne trendy we współczesnej europejskiej dramaturgii.

więcej: www.goethe.de/krakau

W ramach tego projektu w Krakowie Goethe-Institut razem ze Starym Teatrem przygotowuje premierę spektaklu: "Czekając na Turka" Andrzeja Stasiuka.

premiera 19 czerwca 2009, Duża Scena, Narodowy Stary Teatr, Kraków

Akcja sztuki rozgrywa się na Przełęczy Dujawa (słow. Priesmyk Dujava, 556 m n.p.m.) - na na granicy polsko-słowackiej, w granicznym (wododziałowym) łańcuchu Beskidu Niskiego. W miejscu tym do grudnia 2007 roku działało drogowe przejście graniczne Konieczna - Becherov. Obecnie, po wejściu Polski do strefy Schengen, przejście zniknęło, a pojawiło się oczekiwanie na NOWE, ale czy na pewno LEPSZE? I czy przez wszystkich witane z taką samą radością? Czy to prawda, że granica, "najświętsza ziemia kraju" została sprzedana i przez przełęcz poleci "magistrala łącząca dwa światy, zlewisko rzek morza Bałtyckiego i zlewisko morza Czarnego, karpacka brama, sześciopasmówka Dujawa"? A jak już powstanie, to "stamtąd, z całego tamtąd, z północy na południe i tamtąd z południa na północ. Wszystko tędy pojedzie, arbuzy, volvo, kebaby, ryby, drożdże, plejstejszyny, rachatłukum, serwery, dekodery, kumin, czarczafy, imbryki, hybrydowe silniki, zebediko, lampy, alladyny, technologie, futurologie, orient, okcydent, aja sofia, brama brandenburska, pomidory, zmywarki, posypywarki, kremy do wąsów, inne kremy..."? Ale STARE, powołując się na wolność wyboru, jakoś nie nie chce się modernizować.

***

"After the Fall" jest ogólnoeuropejskim projektem teatralnym organizowanym przez Goethe-Institut we współpracy z teatrem Staatsschauspiel w Dreźnie, Biurem Teatralnym w Mülheim an der Ruhr (Theaterbüro Mülheim an der Ruhr) i Federalną Centralą Edukacji Politycznej (Bundeszentrale für Politische Bildung), przy życzliwym wsparciu ze strony niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zdjęcie z próby przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji