Artykuły

"Aptekarz" na sznurkach

Prapremiera widowiska operowego J. Haydna pt. "Aptekarz" na miniscenie z udziałem "śpiewających" marionetek miała miejsce 21 czerwca 1981 r. w hallu Teatru Wielkiego w Warszawie. Przedstawienie pod względem artystycznym niezwykle udane, miało jeszcze jeden ważki aspekt: oto, po raz pierwszy w naszym kraju, prezentowano publiczności powołaną do życia OPEROWĄ SCENĘ MARIONETEK.

Przygotowania do prapremiery były bardzo długie i niezwykle pracochłonne, bo przecież, w każdym względzie - pionierskie. Dyrektor Stefan Sutkowski, pomysłodawca przedsięwzięcia nie zawiódł się na realizatorach, a powierzył przecież wykonanie skomplikowanego zadania młodym absolwentom Wydziału Lalkarskiego PWST w Białymstoku: Marii Wilma, Elżbiecie Socha, Barbarze Przychodzień, Krystynie Kacprowicz, pracujących pod kierunkiem Lesława Piecki. Autorem lalek jest Wiesław Lipiński.

Cały kłopot polegał na tym, że powołana z takim trudem i nakładem pracy scena marionetek nie miała... siedziby! Po kilkunastu zaledwie spektaklach w mało nadającym się do tego celu hallu Teatru Wielkiego, trzeba było zwijać manatki.

Na szczęście niestrudzony w swoich pomysłach dyrektor Sutkowski znalazł siedzibę dla Operowej Sceny Marionetek. Jest nią sala byłego kina "Skarb" przy ul. Traugutta.

Tak więc, już od 26 lutego br. we wtorki, środy i czwartki można będzie patrzeć i słuchać jak śpiewają marionetki od godz. 19. W piątki, soboty i niedziele - już od godz. 18. W niedzielę przewidziano dodatkowy spektakl w samu południe. Bilety można kupować od godz. 16 do 18 lub godz. 19 w kasie b. kina "Skarb", w kasach SPATiF-u od 10 do 17 w Al. Jerozolimskich

25 i WPT "Syrena" przy ul. Kruczej 16/22. Zamówienia zbiorowe natomiast - realizować w Organizacji Widowni Warszawskiej Opery Kameralnej przy ul. Nowogrodzkiej 49, tel. 25-75-10.

I jeszcze słów parę o samym widowisku. Polski tekst do "Aptekarza"' wg Goldoniego napisała Joanna Kulmowa. Głosów marionetkom użyczyli: Alicja Słowakiewicz - sopran, Lesław Kowalski - tenor, Kaźmierz Myrlak - tenor, Jerzy Mahler - bas. Orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej dyryguje Tomasz Bugaj. Reżyseria - Jitka Stokalska.

Opera komiczna Józefa Haydna (250 rocznicę jego urodzin obchodzimy w tym roku) jest widowiskiem znakomitym także muzycznie. Tak więc wypada tylko zaprosić do b. kina "Skarb", do Operowej Sceny Marionetek tych wszystkich, którzy lubią lalki i dobrą muzykę. Cenzus wieku nie jest tu przewidziane.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji