Artykuły

Warszawa. Ostatnie dni Małego

Czerwiec jest dla sceny w pasażu Wiecha miesiącem pożegnalnym. Poza spektaklami repertuarowymi w najbliższym tygodniu proponuje gościnny pokaz "Rowerzystów" w reżyserii Anny Augustynowicz oraz panel dyskusyjny "Teatr Mały Marszyckiego i Konica".

"Rowerzyści", dramat Volkera Schmidta, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi i Teatr Współczesny ze Szczecina, reż. Anna Augustynowicz, wyk. Beata Zygarlicka, Arkadiusz Buszko, Teatr Mały, ul. Marszałkowska 122/124, bilety: 17 - 55 zł, rezerwacje: tel. 022 827 50 22, niedziela (14.06), godz. 19.15 "Teatr Mały Marszyckiego i Konica", panel dyskusyjny, Teatr Mały, wstęp wolny, czwartek (18.06), godz. 19.

Czerwiec jest dla sceny w pasażu Wiecha miesiącem pożegnalnym. Poza spektaklami repertuarowymi w najbliższym tygodniu proponuje gościnny pokaz "Rowerzystów" w reżyserii Anny Augustynowicz oraz panel dyskusyjny "Teatr Mały Marszyckiego i Konica".

"Rowerzyści", przedstawienie, które swoją premierę miało w marcu tego roku, to pierwsza koprodukcja Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i Teatru Współczesnego ze Szczecina. Z aktorami obu scen Anna Augustynowicz podjęła pracę nad tekstem młodego austriackiego dramatopisarza Volkera Schmidta, który za "Rowerzystów" w 2007 roku dostał nagrody główną i publiczności na festiwalu w Heidelbergu.

W dramacie Schmidta, diagnozującym kryzys współczesnej rodziny, Augustynowicz dostrzegła jeden ze stale przewijających się w jej twórczości tematów gier międzyludzkich. W chłodny, beznamiętny sposób prezentuje równie chłodne i wyrachowane związki sześciorga tytułowych rowerzystów. Anna (za tę rolę Beatę Zygarlicką nagrodzono na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu) wchodzi w eksperyment z młodym, ale nadmiernie dojrzałym Tomkiem.

Jej mąż Manfred (Przemysław Kozłowski) romansuje z Franciszką (Joanna Matuszak), która zostawi go jednak wkrótce dla jego najbliższego przyjaciela Alberta (Arkadiusz Buszko). Treść sztuki przypomina nieco telewizyjną operę mydlaną, ale w interpretacji Anny Augustynowicz staje się analizą świata, w którym zaspokojenie wszystkich potrzeb materialnych przynosi emocjonalną pustkę.

Panel dyskusyjny "Teatr Mały Marszyckiego i Konica" będzie okazją do przypomnienia postaci dwóch dyrektorów tego teatru, dzięki którym stał się on jedną z najważniejszych scen impresaryjnych w kraju. W latach 1991 - 2001 Mieczysław Marszycki z Pawłem Konicem jako doradcą artystycznym stworzyli w Małym swoisty dom sztuki, w którym dochodziło do konfrontacji różnych dziedzin twórczości.

Dzięki ich działalności na tej scenie pojawiały się najgłośniejsze spektakle teatralne, lalkowe, taneczne i baletowe z kraju i ze świata, koncerty grały zarówno początkujące, jak i uznane zespoły muzyczne. Za te wybitne osiągnięcia w działalności artystycznej Teatr Mały uhonorowany został w roku 2001 Nagrodą Burmistrza Gminy Warszawa-Centrum.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji