Artykuły

Koszalin. Wystawa plakatów Rafała Olbińskiego

50 prac autorstwa znakomitego polskiego plakacisty Rafała Olbińskiego, stanowiących ilustracje do oper, filmów i spektakli teatralnych obejrzeć można na otwartej w środę z udziałem artysty wystawie w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Koszalinie.

Ekspozycja, która będzie czynna do 22 czerwca, jest wydarzeniem towarzyszącym 28. Koszalińskiemu Festiwalowi Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Festiwal trwa od wtorku, zakończy się w sobotę.

Bałtycka Galeria Sztuki (BGS) działa na terenie koszalińskiego Centrum Kultury 105.

- Rola plakacisty polega na tym, by rzeczy skomplikowane czynić prostymi - powiedział podczas otwarcia wystawy Rafał Olbiński, który charakteryzuje swoje prace jako "malarstwo metaforyczne".

Jak tłumaczył, podczas prac nad plakatami operowymi stara się tworzyć ze skomplikowanego libretta prosty, mocny, metaforyczny obraz.

- Wielcy artyści są wielkimi "upraszczaczami". Apel dla tych, którzy nie potrafią zrozumieć sztuki współczesnej mógłby być taki: jeżeli stoicie przed jakimś dziełem i nie potraficie go zrozumieć oznacza to, że nie jest ono sztuką. Sztuka powinna być bowiem prosta i zrozumiała, powinna bezpośrednio odwoływać się do emocji widza - powiedział artysta.

Olbiński, który od początku lat osiemdziesiątych mieszka w USA, podkreślił w środowej rozmowie z PAP, że bardzo ważne dla niego jako dla artysty jest to, by pozostawić ludziom po sobie coś pozytywnego. - To, że znajduję oddźwięk dla tego co robię, że jest to zauważane, że ubarwia ludzkie życie i czyni je lepszym - to jest dla mnie najważniejsze - przyznał.

Wśród 50 prac Olbińskiego prezentowanych w koszalińskiej BGS są m.in. plakaty do "Kopciuszka" Johanna Straussa (Opera Wrocławska, marzec 2008), "Wesela Figara" W.A. Mozarta (Opera Wrocławska, grudzień 2008) i "Namiętności" Petera Nicholsa (Teatr Nowy w Poznaniu, sezon 2004-2005) oraz plakat zapowiadający 5. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" (Sopot 2005).

Rafał Olbiński (ur. 1943 w Kielcach) - malarz, grafik, twórca plakatów, ilustrator - studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej. W 1981 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Mieszka w Nowym Jorku. Przez wiele lat wykładał w prestiżowej nowojorskiej School of Visual Arts.

Jest laureatem ponad 150 nagród, w tym głównej nagrody w konkursie "Nowy Jork stolicą świata" (1995) za najlepszy plakat promujący Nowy Jork; w jury, które przyznało mu tę nagrodę zasiadał burmistrz Nowego Jorku Rudolph Giuliani. Prace Olbińskiego były eksponowane w wielu renomowanych galeriach i muzeach, na przykład w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Ilustracje Olbińskiego pojawiają się regularnie na łamach znanych czasopism, m.in. "Time", "Newsweek", "The New York Times", "The New Yorker", "Der Spiegel". Jego obrazy znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej - m.in. w kolekcji Carnegie Foundation w Nowym Jorku, a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech i Szwajcarii.

W Koszalinie Olbiński gości także jako juror tegorocznego festiwalu "Młodzi i Film" - zasiada w jury konkursu debiutów krótkometrażowych, w którym o nagrody Małego Jantara walczą krótkie filmy animowane, fabularne i dokumentalne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji