Artykuły

Warszawa. Plany Teatru Nowego Praga

Aż sześć premier zapowiada w tym sezonie Teatr Nowy Praga w Fabryce Trzciny. W piątek [7 stycznia] - pierwsza z nich "Szklana kolekcja".

Teatr Nowy Praga to nowa scena Teatru Nowego, który na Mokotowie przy ulicy Puławskiej grał do połowy grudnia. Teraz przeniósł się na Pragę, na Otwocką 14, do modnego centrum artystycznego Fabryka Trzciny. Wraz ze zmianą miejsca zmienia się formuła teatru. Kierownictwem artystycznym Teatru Nowa Praga zajęła się Magdalena Łazarkiewicz, która wcześniej już w tym miejscu planowała otwarcie sceny wraz z właścicielem Fabryki Trzciny Wojciechem Trzcińskim.

Reżyserka zapowiada, że interesuje ją to, co rodzi się na styku różnych dziedzin sztuki, różnych gatunków. Chce zapraszać twórców, którzy nie mieliby szansy spotkać się ze sobą w typowym teatrze instytucjonalnym.

- Czeka nas pracowity sezon - mówi Magdalena Łazarkiewicz. - Planujemy aż sześć premier, co nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza że jednocześnie próbujemy wymagających widzów warszawskich oswoić z tym nowym teatralnym miejscem.

W styczniu dwie premiery w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz - "Szklana kolekcja" według "Szklanej menażerii" Tennessee Williamsa (przedstawienie przygotowane jest w koprodukcji z teatrem w Gorzowie), a potem "Strefa O" Neila La Bute'a z udziałem Małgorzaty Potockiej i Rafała Maćkowiaka.

Jednak oficjalnym otwarciem sceny - na 4 lutego - będzie premiera spektaklu "Fioletowa krowa" - wieczór poezji angielskiej i amerykańskiej w przekładzie Stanisława Barańczaka w reżyserii Edwarda Wojtaszka z gościnnym udziałem Danuty Szaflarskiej. - To spektakl, który wykracza poza klasyczne ramy - mówi Magdalena Łazarkiewicz. - Będzie w nim sporo tańca, śpiewu, a nawet planujemy w nim udział orkiestry tramwajarskiej.

Mówi Magdalena Łazarkiewicz, dyrektor artystyczny Teatru Nowego Praga:

- Zależy mi, aby w tym miejscu zderzały się ze sobą różne zjawiska teatralne, spektakle o różnych estetykach. Tym, co - mam nadzieję - je połączy, powinna być nowoczesność języka teatralnego. I emocje. Właśnie emocje są dla mnie najistotniejszym elementem współczesnego teatru. Chciałabym, żeby te spektakle poruszały, dotykały widza, żeby niektóre z nich prowokowały do dyskusji na ważny, drażliwy temat, niektóre zaś były prowokacją czysto estetyczną. Nie chcemy tu robić teatru letniego, teatru "środka", teatru mieszczańskiego.

"Szklana kolekcja" może być pretekstem do dyskusji na temat współczesnej rodziny. Ta sztuka, choć napisana kilkadziesiąt lat temu, dotyka ciągle aktualnego problemu: toksycznych relacji w rodzinie; źle pojętej miłości rodzicielskiej, która zatruwa stosunki między rodzicami - dziećmi i jest często przyczyną psychicznego okaleczenia, które dzieci wynoszą ze swego rodzinnego domu jako jedyny "posag". W tym naszym skomplikowanym, zabieganym świecie rodzina powinna dawać siłę, budować nas, a dzieje się często zupełnie na odwrót. Żyjemy pospiesznie, byle jak, raniąc się nawzajem, kalecząc i osłabiając.

Z kolei "Strefa O" Neila La Bute'a opowiada o parze kochanków z Manhattanu, którzy muszą określić swoje relacje wobec tragedii 11 września. Sztuka mówi o tym, jak człowiek w sferze emocji musi sobie poradzić z tak straszną tragedią. Myślę, że w tej chwili utwór nabrał, niestety, znowu aktualności w kontekście tragicznych wydarzeń ostatnich dni.

Teatr Nowy Praga

W planach Teatru Nowego Praga w tym sezonie znalazły się m.in:

"Przyjęcie" (tytuł roboczy) według tekstu brytyjskiego reżysera filmowego Mike'a Leigh w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego z udziałem m.in Marii Pakulnis, Edyty Jungowskiej, Krzysztofa Stelmaszyka i Doroty Landowskiej.

Debiutujący reżyser Michał Sieczkowski wystawi "Sallingera" Koltesa z udziałem m.in. Agaty Buzek i Kacpra Kuszewskiego.

Multimedialny monodram muzyczny Marii Peszek z tekstami autorstwa Marii Peszek i Piotra Lachmanna do muzyki Wojciecha Waglewskiego przy współpracy Fisza i Emade, połączony z wydaniem płyty CD.

Od przyszłego miesiąca rozpocznie też działalność "Magazyn Literatury" pod opieką artystyczną Tomasza Mana, który objął w Teatrze Nowym Praga funkcję dramaturga - cykl teatralnych spotkań opartych na warsztatowej prezentacji różnych gatunków literackich. Na początek spotkania z literaturą epistolarną (m.in. listy Kafki do Mileny i Felicji).

Fabryka Trzciny, w której działa Teatr Nowy Praga, jest nominowana do nagród "Gazety Co Jest Grane" - Wdechy 2004.

Na zdjęciu: scena z próby "Szklanej kolekcji".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji