Artykuły

Warszawa. Polska! Year a kryzys

Imprezy związane z odbywającym się od maja w Wielkiej Brytanii Rokiem Polskim to ponad 200 wydarzeń artystycznych w 26 miastach.

- Udało się nam całkowicie zrealizować plany mimo drastycznego zmniejszenia budżetu imprezy - powiedziała na wtorkowym posiedzeniu Senackiej Komisji ds. Emigracji Łączności z Polakami za Granicą Aneta Prasnał-Wiśniewska, koordynatorka Roku z ramienia Instytutu Adama Mickiewicza.

Rok Polski odbywający się pod hasłem Polska! Year ma przybliżyć brytyjskiej publiczności najciekawsze dokonania polskiej kultury i twórczość najwybitniejszych polskich artystów.

Polska! Year odbędzie się w 26 brytyjskich miastach m.in. w Londynie, Edynburgu, Glasgow, Belfaście, Liverpoolu i Oxfordzie. Patronat nad projektem objęła królowa Elżbieta II i prezydent Lech Kaczyński.

- Wiedza Brytyjczyków na temat polskiej kultury jest bardzo ograniczona. Ostatnio nasz kraj kojarzony jest głównie ze źródłem taniej siły roboczej. Zmiana tego stanu rzeczy to dla nas wielkie wyzwanie. Mamy nadzieję, że Rok Polski sprawi, że Anglicy dowiedzą się więcej o Polsce, a spora popularność organizowanych imprez pozwala mieć nadzieję, że tak właśnie się stanie - mówiła Prasnał-Wiśniewska.

Organizacja Roku Polskiego to dwa lata pracy specjalistów z Instytutu Adama Mickiewicza.

- Najtrudniejsze było przeskoczenie ograniczeń wynikających z polskiego prawa, w którym instytucje kultury rozliczane są z budżetu w systemie rocznym. Doprowadza to do sytuacji, w której nie mamy pojęcia, jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet, co możemy zaproponować zagranicznym partnerom.

Z kolei pod koniec każdego roku polskie instytucje kultury usiłują wydać resztę pieniędzy, żeby nie musieć ich zwracać do ministerstwa. W krajach Europy Zachodniej, także w Wielkiej Brytanii, instytucje kultury rozliczane są w cyklu trzyletnim. To najkrótszy czas w planowaniu wydarzeń kulturalnych na świecie. Bardzo trudno wytłumaczyć zagranicznym partnerom, że u nas jest inaczej - mówiła Prasnał-Wiśniewska.

Instytut Adama Mickiewicza, podobnie jak niemal wszystkie polskie instytucje kulturalne, został objęty programem kryzysowych oszczędności - w stosunku do zeszłego roku jego budżet obcięto o 20 procent. W związku z gwałtownymi zmianami kursów walut i osłabieniem złotego (Instytut Mickiewicza działa przede wszystkim poza granicami Polski) realną wartość tegorocznego budżetu instytucji po cięciach kryzysowych szacuje się na 50 proc. jego zeszłorocznej wysokości. - Udało się jednak zrealizować program Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii. Negocjowaliśmy z brytyjskimi instytucjami, które posiadają własne budynki i chciały partycypować w imprezach. W większości wypadków Instytut Mickiewicza finansuje te imprezy w 30 procentach. Resztę płacą Anglicy - dodała Prasnał-Wiśniewska.

Projekt Polska! Year jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które jego realizację powierzyły Instytutowi Adama Mickiewicza. Impreza zakończy się w czerwcu przyszłego roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji