Artykuły

Warszawa. Ogrody Muzyczne, Mozart i taniec w CBA

Zwykle uważa się, że wraz z wakacjami nastaje sezon ogórkowy także w kalendarzu imprez kulturalnych. Choć rzeczywiście większość instytucji robi sobie wolne, to warszawiacy nie mogą narzekać.

Warto się wybrać na 9. Festiwal Ogrody Muzyczne, a także zajrzeć na któreś z przedstawień w Centralnym Basenie Artystycznym w ramach Polskiej Sceny Tańca. Trwa również XIX Festiwal Mozartowski.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Ogrody Muzyczne, który wystartował z początkiem lipca, jest muzyka i kultura krajów skandynawskich. Dlatego nadano mu tytuł "Ogrody Północy". Bezpośrednim powodem zainteresowania organizatorów Skandynawią jest to, że Szwecja wkrótce obejmie prezydencję w Unii Europejskiej.

Ogrody Muzyczne to jedna z największych letnich plenerowych imprez stolicy, która w tym roku potrwa do końca lipca. Program składa się z różnorodnych prezentacji muzyczno-filmowych. Wydarzenia podzielono na bloki tematyczne. W ramach cyklu "kino" publiczność może oglądać filmy wybitnych artystów pochodzących ze Skandynawii. Już jutro "Jak w niebie" Kaya Pollaka. Tą produkcją reżyser wrócił do kina po kilkunastu latach nieobecności. Film odniósł sukces kasowy i artystyczny. Był nominowany do Oscara. Natomiast 17 lipca nagrodzone Złotą Palmą w Cannes "Tańcząc w ciemnościach" Larsa von Triera ze znaną wokalistką Bjork w roli głównej. Warto też zawitać na dziedziniec Zamku Królewskiego 26 lipca na "Kolację na cztery ręce" w reżyserii Kazimierza Kutza. Na ekranie Gajos, Wilhelmi i Trela.

Cykl "koncerty" to przede wszystkim spotkanie 13 lipca ze szwedzkim kwartetem Pearls Before Swine Experience czy 20 lipca z norweskim zespołem Musie for a While Ensemble. Miłośnicy opery także znajdą coś dla siebie, wybierając się 12 lipca na "Dydonę i Eneasza" Purcella czy 18 lipca na "Złote Runo" Wagnera. Ciekawy jest też dokumentalny cykl "Portrety", w ramach którego 10 lipca zaprezentowany zostanie m.in. zapis koncertu Bjork w Royal Opera House, a także "autoportrety" primadonny Birgit Nilsson i geniusza kina - Ingmara Bergmana. Ponadto w ramach cyklu "Festiwal festiwali" pokazywane są filmy muzyczne lub poświęcone muzyce, a nagrodzone na międzynarodowych festiwalach.

Przerwy wakacyjnej nie robi sobie także Centralny Basen Artystyczny. W ramach cyklu Polska Scena Tańca zaprezentowane zostaną najciekawsze spektakle teatru tańca, jakie wyprodukowano w ostatnich miesiącach w naszym kraju. Już 11 lipca słynny Kielecki Teatr Tańca pokaże widowiskowy balet współczesny "Metamorfozy" [na zdjęciu]. Dzień później artyści z Lublina zaprezentują warszawskiej publiczności "N.N. Wacławowi Niżyńskiemu". Z kolei 13 lipca dwa wydarzenia: "Daleko od ciała" D & A Dance Action i Lubelskiego Teatru Tańca "48/4". Warto też pamiętać o spektaklu solowym "Powiększenie" Teatru Okazjonalnego z Sopotu (26 lipca).

Miłośnicy muzyki klasycznej nie powinni przegapić wydarzeń w ramach XLX Festiwalu Mozartowskiego. Na imprezie prezentowane są wszystkie dzieła sceniczne słynnego Austriaka. Dziś "D.O.M", a jutro opera "Zaide" w oryginalnej niemieckiej wersji językowej oraz Requiem.

Więcej informacji na stronach www.ogrodymuz.pl, www.basen.art.pl i www.operakameralna.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji