Artykuły

Prawda i targowisko

Łomżyński Teatr Lalki i Aktora świętował w sobotę, 31 marca, 20 urodziny, premierą "Mewy" An­toniego Czechowa w reżyserii Wiesława Hejno.

Wybitny twórca z Wrocławia przed laty zasłynął na świecie lal­kową inscenizacją "Procesu" Franza Kafki na Małej Scenie dla Dorosłych Wrocławskiego Teatru Lalek. Było to przedstawienie o ubezwłasnowolnieniu, jakie zgo­towała człowiekowi totalitarna władza. "Mewa" na deskach Te­atru Lalki i Aktora w Łomży jest opowieścią o dramatach, jakie przynosi człowiekowi wolność. O tym, jak z wolności wyrastają agresja, brutalność, nieprzystępność, odrzucenie.

Przedstawienie wywiera ogromne wrażenie. Główni bo­haterowie Nina (Beata Antoniuk) i Konstanty (Tomasz Rynkowski) toczą emocjonalne boje, grając w żywym planie. Wokół nich snują się "figury", czyli lalki prawie wielkości ludzi, zaprojektowane przez scenografa Joannę Braun, wykonane w teatralnej pracowni. Animowane przez niewidocznych aktorów, poruszają nie tylko rękami i noga­mi, także ustami i ocza­mi! Do złudzenia przy­pominają ludzi, lecz są od nich brzydsze. Wręcz odstraszają brzydotą. To nie teatr iluzji, lecz praw­dy o świecie.

Łomża to nie metro­polia, gdzie każda pre­miera teatralna jest analizowana przez zawodowych krytyków. Łomżyńscy aktorzy mają jednak recenzentów w naj­wybitniejszych twórcach teatral­nych, którzy, jak Wiesław Hejno i Joanna Braun, chętnie tworzą w Łomży.

- Przyjeżdżamy, bo zespół ma marzenia i dążenia. Oprócz wykonywania "planu spektakli", marzą o tworzeniu prawdziwej sztuki. I z nimi można tworzyć prawdziwą sztukę. To oni są solą ziemi. To w takich teatrach, jak w Łomży, rodzi się to, co później wędruje do metropolii. To tutaj jest prawda. W metropoliach jest tylko targowisko - mówi Wiesław Hejno.

Łomżyński teatr powstał 20 lat temu z marzeń jednego czło­wieka, poety i dramaturga Hen­ryka Gały. Nie miał aktorów, sce­ny i publiczności. Dziś ma wszystko. Także uznanie władz Łomży i województwa podlaskie­go, o czym się można było prze­konać podczas jubileuszowej ga­li. Ale najważniejsze, że wciąż ma marzenia o tworzeniu prawdzi­wej sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji