Artykuły

Bałkański szpieg

Dwaj jugosłowiańscy autorzy sceniczni Ivo Bresan i Dusan Kovacevic osiągnęli pozycję międzynarodową. Sztuki ich grane są na wielu scenach europejskich.

Breśan znany jest też doskonale w Polsce. "PRZEDSTAWIENIE HAMLETA WE WSI GŁUCHA DOLNA" grane było w wielu miastach polskich, a ostatnio zrealizowane zostało w telewizji. "ŚMIERĆ PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DOMOWEGO" miała swoją prapremierę na scenie Teatru Dramatycznego w Elblągu 31 października 1980 roku.

Autor "BAŁKAŃSKIEGO SZPIEGA" - Dusan Kovaćević miał bardzo udany debiut. Sztuka "MARATONICI TRCE POCASNI KRUG" grana jest wciąż na scenie "Atelier 212" od prapremiery, która odbyła się w 1973 roku. W "Bałkańskim szpiegu" Kovaćević uczynił przedmiotem publicznej dyskusji los jugosłowiańskich komunistów. Gdy prezydent Tito zerwał ze Stalinem, część komunistów nie uznała tego faktu i pozostała wierna idei stalinowskiej. Było ich kilka tysięcy, zostali aresztowani i poddani ostremu i intensywnemu procesowi reedukacji. Po latach zaczęto stopniowo wypuszczać ich z więzień. Niektórzy, tak jak główny bohater "Bałkańskiego szpiega" - Ilja Cvorović nie wyzbyli się dogmatycznych przekonań i sposobów postępowania.

Nie jest to jednak sztuka historyczna o skrzywdzonych stalinowcach, lecz w pełni współczesna rzecz o systemie wypaczającym ludzkie charaktery. Strach i wypływająca z niego czujność, to bardzo zaraźliwe stany psychiczne. Zagrożenie tym wynaturzeniem nie należy do historii, lecz przeżywa okres rozkwitu. Sami w sobie hodujemy i pielęgnujemy wciąż nowe odmiany strachu i czujności. Nie jest to już czujność polityczna, która mogła być kiedyś historycznie uzasadniona. Teraz panoszy się czujność biurokratyczna. Któż nie zna dyrektorów, prezesów kierowników, którzy dumni są z tego, że doprowadzili swój słuch do perfekcji. Plotki, donosy i anonimy to ich żywioł i całe życie duchowe; Nie czytają książek, nie słuchają muzyki. Rozrywki są nie dla nich, bo pozbawieni są poczucia humoru. Wciąż boją się, że czegoś nie zrozumieją i skompromitują się. Megalomania miesza się z zawiścią. Najlepszym lekarstwem jest plotka - głaszcze i uspokaja. Drzwi gabinetów są szeroko otwarte dla usłużnych i zaufanych. W ten sposób niektóre dyrekcje, wydziały i zarządy stały się doskonale funkcjonującymi Biurami Analizy i Opracowania Plotek.

Twórcą przedstawienia na elbląskiej scenie jest wybitny reżyser filmowy owiązany poprzez serial telewizyjny "Pan na Żuławach" z naszym regionem - Sylwester Szyszko. Jest autorem takich filmów, jak "Ciemna rzeka" za którą otrzymał nagrodę jury na festiwalu filmowym w Karlowych Warach i główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdańsku. Serial telewizyjny "Najważniejszy dzień życia" zdobył "Złoty Ekran". Sylwester Szyszko otrzymał też dwukrotnie nagrodę ministra obrony narodowej za filmy "Złoto" i "Ciemna rzeka". Film "W słońcu i w deszczu" nagroda widzów - Koszalin 80 i film "Zerwane cumy" - nagroda na festiwalu w Gdańsku.

Mamy nadzieję, że Sylwester Szyszko także w następnym sezonie będzie reżyserował w teatrze elbląskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji