Artykuły

Tadeusz Kantor 2005

W 2005 roku przypada kilka rocznic związanych z Tadeuszem Kantorem - 90. rocznica urodzin i 15. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku - reżysera, scenografa, malarza, rysownika, autora happeningów, teoretyka sztuki, twórcy Teatru Cricot 2 i współzałożyciela Stowarzyszenia Artystycznego "Grupa Krakowska". Zapowiada się pracowity rok dla Cricoteki.

Tak się też składa, że w 2005 roku mija 30 lat od premiery "Umarłej klasy" [na zdjęciu], 25 lat od pierwszego spektaklu "Wielopole, Wielopole" i 20 lat od "Niech sczezną artyści". Cricoteka przygotowuje z tych okazji wiele imprez. Najważniejszym wydarzeniem będzie planowana od ubiegłego roku w warszawskiej Zachęcie wielka wystawa "Tadeusz Kantor. Interior imaginacji". Pokaz, zorganizowany przez Zachętę i Cricotekę, ma zostać otwarty 15 kwietnia i objąć najwybitniejsze dokonania z całej twórczości artysty, m.in. 100 obrazów z polskich i zagranicznych kolekcji, 250 rysunków, ok. 30 obiektów oraz dokumentację filmową i fotograficzną. Temu ogromnemu przedsięwzięciu towarzyszyć będą w Warszawie, wiosną, dwa mniejsze pokazy: "Maszyna miłości i śmierci" w Galerii Kordegarda oraz wystawa dokumentująca historię ośrodka Teatru Cricot 2 w Bibliotece Narodowej.

W Krakowie

A co w Krakowie? Cricoteka planuje w galerii Krzysztofory w czerwcu pokaz poświęcony aktorom Teatru Podziemnego, a w wakacje przeniesienie warszawskiego pokazu "Maszyna miłości i śmierci". W tej samej galerii jesienią zobaczymy wystawy "50 lat Teatru Cricot 2" i "30. rocznica premiery Umarłej klasy ". Natomiast w Archiwum Cricoteki planowane są ekspozycje poświęcone m.in. pejzażowi w twórczości Kantora, dzieciństwu artysty, jego rysunkom z tzw. Kolekcji A, obiektom z Teatru Cricot 2 i idei tego teatru. Jesienią planowana jest także prezentacja twórczości Kantora w Centrum Meyerholda w Moskwie.

Oprócz wystaw ważnym przedsięwzięciem Cricoteki (także Goethe-Institut i Domu Norymberskiego) będzie w grudniu w Krakowie sympozjum naukowe - "Kantor a Beuys" oraz współorganizacja Muzeum Tadeusza Kantora na starej plebanii w Wielopolu Skrzyńskim, miejscu urodzin artysty. Otwarcie, planowane w maju 2005, połączone będzie z wernisażem wystawy "Wielopole Tadeusza Kantora". W 25. rocznicę spektaklu "Wielopole, Wielopole" wmurowana zostanie też tablica pamiątkowa w budynku Cricoteki przy via Santa Maria we Florencji (projekt przygotowany we współpracy z regionem Toskanii).

Cricoteka przygotowała do druku kilka wydawnictw na temat Teatru Cricot 2, jego twórcy oraz dzieł. Planowane są również spotkania z aktorami Cricotu, wykłady oraz wydanie wszystkich spektakli artysty na wideo i DVD.

* * *

Nowy dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka marzy, że może w tym też roku uda się wreszcie wpisać kolekcję dzieł sztuki i obiektów teatralnych Tadeusza Kantora w Cricotece na listę zabytków. Może też urzędnikom uda się uporządkować stan prawny pawilonu u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Szczepańskiej, by powstało wreszcie planowane tam od wielu lat Muzeum Tadeusza Kantora.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji