Artykuły

Niemcy. Nagroda krytyków filmowych dla Andrzeja Wajdy

Reżyser Andrzej Wajda (na zdjęciu) został wyróżniony tegoroczną Nagrodą Krytyków Europejskiej Akademii Filmowej FIPRESCI - poinformowano w czwartek w komunikacie Akademii. Nagrodę przyznano mu za film "Tatarak", który swą premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w lutym tego roku.

- Bez wątpienia dla nas krytyków to zaszczyt uhonorować Wajdę, który już swymi pierwszymi filmami ("Pokolenie", "Kanał", "Popiół i Diament") pisał historię europejskiego filmu i wywarł wpływ na pokolenia reżyserów - oświadczył sekretarz generalny FIPRESCI Klaus Eder.

Podkreślił, że "Tatarak" "w żadnym razie nie jest czymś, co można nazwać późnym dziełem reżysera".

- Wręcz przeciwnie, to film młodego ducha, w którym Wajda w ryzykowny i odważny sposób otwiera nową i bardzo osobistą perspektywę dla europejskich autorów dzisiejszego kina - dodał Eder.

Według komunikatu Andrzej Wajda ma osobiście odebrać wyróżnienie podczas ceremonii wręczenia 22. Europejskich Nagród Filmowych w Bochum (Nadrenia Północna-Westfalia) 12 grudnia.

Na tegorocznym festiwalu Berlinale Wajda otrzymał za "Tatarak" nagrodę im. Alfreda Bauera, przyznawaną reżyserom, którzy wyznaczają nowe perspektywy sztuki filmowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji