Artykuły

Zdzisław Skowroński: "Dekret"

29 IV godz. 20.20 p. 1 TV Zdjęcia na IV stronie okładki

Premiera "Dekretu" odbyła się w roku 1967. Jest to w dorobku Teatru TV pozycja istotna - zarówno problemowo, jak artystycznie - toteż zostanie przypomniana, obok paru innych przedstawień, w roku Trzydziestolecia Polski Ludowej.

Zdzisław Skowroński (1909 - 1969) stał się w latach 1960 - 1969 czołowym dramatopisarzem naszej telewizji, wystarczy wymienić zwłaszcza "Mistrza" (1966) i "Notes" (1968). Przedstawienia te, przeważnie w reżyserii Jerzego Antczaka, z kreacjami wybitnych aktorów (Warnecki, Opaliński, Fijewski), zdobywały międzynarodowe nagrody ("Prix Italia" w r. 1965, główna nagroda w Sofii w 1970).

Główną zaletą sztuk Skowrońskiego, w tym i "Dekretu", jest umiejętność dramatycznego przetworzenia zagadnień aktualnych. W "Dekrecie" jest to problematyka wsi polskiej tuż po wojnie, w okresie reformy rolnej, koncentrująca się wokół sprawy ziemi: przemożna chęć jej posiadania na własność, ale i niemożność jej uprawiania, gdy potem dorosłe dzieci odejdą do miasta. "Dekret" ukazuje jedną z głównych akcji kształtującego się młodego państwa polskiego: przydzielanie ziemi bezrolnym chłopom, a także dalsze losy jednego z takich gospodarstw. Przypomnienie, że "ziemia musi rodzić", to zarazem problem starych ludzi na wsi. Natomiast przeciwstawienie dwóch pokoleń prawników wychodzi poza sprawy wsi i ostrzega przed niedostrzeganiem - poza problemami - człowieka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji