Artykuły

Warszawa. Min. Zdrojewski w Sejmie o polityce kulturalnej państwa

Odpowiednie ustawienie mechanizmu finansowania kultury to, zdaniem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, jedno z najpoważniejszych wyzwań na najbliższą przyszłość w sektorze polskiej kultury. Zdrojewski przedstawił w środę w Sejmie informację o realizowanych zadaniach resortu i głównych kierunkach polityki kulturalnej państwa.

- Jesteśmy w szczególnym momencie. Polska kultura po ponad 20 latach wolności nie jest już ta sama, co tamta zza żelaznej kurtyny. Zostaliśmy postawieni wobec nowych wyzwań - mówił Zdrojewski.

Jednym z tych wyzwań, w jego opinii, jest odpowiednie finansowanie kultury. Minister zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o nakłady na kulturę, udział finansowania publicznego, Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie.- Ustabilizowała się nasza sytuacja jeśli chodzi o wydatki na kulturę w poszczególnych dziedzinach. Ta stabilność może jednak budzić niepokój, może oznaczać, że nie mobilizujemy określonych środowisk - ocenił.

Jak zaznaczył, rok 2010 będzie rekordowy pod względem inwestycji w kulturę, łącznie z kosztami Roku Chopinowskiego - Świadoma długookresowa polityka ekonomiczna w kulturze, uwzględniająca również wieloletni podział funduszy europejskich, jest teraz niezbędna i niezwykle ważna. Wszystkim tym,

którzy nadal sądzą, że finansowanie kultury jest swego rodzaju luksusem lub ornamentem chce powiedzieć: cała olbrzymia sfera kultury, pojętej jako twórczość społeczna, przestrzeń komunikowania się oraz integracji ma rosnący i odczuwalny wpływ na kreowanie miejsce pracy, na poziom i jakość życia - zaakcentował Zdrojewski.

W jego opinii ze wzrostem znaczenia kultury dla ekonomicznego rozwoju kraju wiążą się postulaty poszukiwania nowych, dodatkowych źródeł jej finansowania. - Jeśli chodzi o instytucje teatralne nastąpił constans, to stabilność niepokojąca, a w przypadku dbania o zasoby archiwalne - nastąpiła deprecjacja, mówię o tym ze smutkiem - powiedział.

Zdrojewski zwrócił uwagę na pozytywne zmiany w polskiej kinematografii. - Po ustaleniu ustawy o kinematografii w 2005 r. nastąpiła poważna zmiana w produkcji filmów polskich, a Polski Instytut Sztuki Filmowej jest najważniejszym organem państwowego mecenatu. 90 proc wszystkich dochodów polskiego kina jest pozyskiwane z rynku, a w 2008 roku liczba sprzedanych biletów na polskie filmy

przekroczyła 8 mln zł - podkreślił minister.

Jak dodał, problematyka twórczości wiąże się nieodłącznie z problematyką odbioru, a odbiór kultury nie może być bierną recepcją, musi być czynnym uczestnictwem. - Uczestnictwo to z kolei musi być inicjowane i kształtowane przez edukację kulturalną i animację twórczą - mówił Zdrojewski dodając, że priorytetem są nowe formy uczestnictwa w kulturze, a także nowe dziedziny sztuki generowane przez internet i digitalizację.

- Kultura jest przestrzenią dialogu - debaty, dyskusji, rozumienia i zrozumienia" - podkreślił minister kultury nawiązując do wrześniowego Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie. Przypomniał, że w jego trakcie zgłoszono ok. 200 rekomendacji, które są dostępne na stronie kongresu i resortu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji