Artykuły

Łódź. Podpisz petycję ws. Łódzkich Spotkań Teatralnych

Kolejna edycja Łódzkich Spotkań Teatralnych, imprezy o wieloletniej tradycji, w zagrożeniu. Sympatycy festiwalu założyli fundację, która ma dopomóc w organizacji Spotkań oraz wysłali list do marszałka województwa łódzkiego. Wyraź poparcie dla ŁST podpisując petycję.

Łódź, dn. 26.01.2010 r.

Szanowny Pan

Włodzimierz Fisiak

Marszałek Województwa Łódzkiego

Szanowny Panie Marszałku,

jako środowisko od lat tworzące polską alternatywę teatralną, środowisko związane od lat z Łódzkimi Spotkaniami Teatralnymi, sygnalizujemy niezrozumienie i wyrażamy sprzeciw wobec sytuacji zaistniałej w Łódzkim Domu Kultury.

Łódzkie Spotkania Teatralne to jedna z najistotniejszych w kraju imprez teatralnych. To jedno z miejsc na mapie teatralnej Polski, które dotychczas kształtowało artystycznie, ale przede wszystkim etycznie kolejne pokolenia młodych twórców. To coś więcej niż kolejny festiwal organizowany przez przypadkowe osoby.

Żywo interesują nas losy ŁST. Fakt zwolnienia ze stanowiska Anny Perek, w naszym przekonaniu, burzy sposób dotychczasowego funkcjonowania ŁST i może przekreślić wieloletnią pracę jego twórcy - Mariana Glinkowskiego, jak również zniszczyć rangę ŁST jako ważnej imprezy teatralnej.

Anna Perek, którą poznaliśmy jako artystkę i współorganizatorkę ŁST jest najodpowiedniejszą osobą w ŁDK, która mogłaby zapewnić funkcjonowanie ŁST w niezależnym kształcie. Sposób, w jaki Anna Perek została zwolniona z pracy, jest niezgodny ze standardami etyczno-moralnymi, wskazuje też na to, że jej przełożeni w szczególności Marcin Wartalski (kierownik Ośrodka Teatralnego ŁDK) i Halina Bernat (zastępca dyrektora ŁDK) nie doceniają lub nie widzą ogromu jej pracy, nie szanują kompetencji i nie rozumieją wagi ŁST. Oznacza to, że nie mogą także reprezentować istotnych dla ŁST idei, a to dyskredytuje ich w oczach środowiska.

Zwolnienie Anny Perek jest jedynie pretekstem, ale istotnym o tyle, że to właśnie w niej środowisko i szef festiwalu - Marian Glinkowski zobaczyli kontynuatora i gwaranta wszystkich najważniejszych idei ŁST. Za najważniejsze z nich uważamy: niezależność postaw, autonomię programową, uczciwość osobistą i artystyczną, szczerość. Są to postawy i standardy, które teatr alternatywny wypracował i o które walczy.

Jak na wstępie zaznaczyliśmy, jesteśmy środowiskiem, które współtworzyło ŁST. Od stycznia 2010 r. reprezentujemy Fundację Łódzkie Spotkania Teatralne, która ze względu na ludzi ją tworzących, czuje się spadkobiercą idei twórcy ŁST.

Jednym z celów naszej Fundacji jest działanie na rzecz wolności wypowiedzi, myśli i działań. Jesteśmy przekonani, że naszym obowiązkiem jest troska o to, by Łódzkie Spotkania Teatralne były inicjatywą w pełni niezależną.

Nie jest to pusty list sprzeciwu; uważamy, że zagrożona jest jedna z najważniejszych teatralnych imprez i jesteśmygotowi wziąć odpowiedzialność za jej dalsze losy.

Póki co, widzimy możliwość współpracy z ŁDK. Jesteśmy przekonani, że tego typu instytucja jest naturalnym miejscem, w którym powinny odbywać się takie festiwale. Jednak nie może się to odbywać za wszelką cenę.

Dla dalszego funkcjonowania ŁST w Łódzkim Domu Kultury widzimy szansę tylko w sytuacji, gdy dyrekcja stworzy niezależną komórkę asygnowaną do realizacji ŁST, której kierownikiem zostanie Anna Perek. Od kilku tygodni dyrektor ŁDK Zbigniew Ołubek rozmawia z dotychczasowym szefem ŁST i zarazem głównym specjalistą zatrudnionym w ŁDK - Marianem Glinkowskim, ale rozmowy te nie przynoszą jak dotąd żadnego rozwiązania. W sytuacji braku porozumienia ŁST będą organizowane na teranie Łodzi poza ŁDK, jako impreza niezależna.

Bardzo prosimy Pana o pomoc w konstruktywnym rozwiązaniu tej sytuacji lub - w przypadku braku porozumienia z dyrekcją ŁDK - wsparcia nowo powstałej inicjatywy.

dr Anna Rogala

dyrektor wydawniczy

(redaktor naczelna gazety ŁST w latach 2005-2008)

Robert Paluchowski

dyrektor Teatru Realistycznego ze Skierniewic, stypendysta Ministra Kultury

(sympatyk i uczestnik ŁST w latach 1998-2009)

Rafał Zięba

teatrolog

(redaktor gazety ŁST w latach 1994-2009)

Marcin Brzozowski

Adiunkt na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi,

dyrektor artystyczny Teatru Szwalnia

(dwukrotny laureat I nagrody ŁST)

Irena Lewkowicz

Katedra Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego; Stowarzyszenie "Terapia i Teatr"

Maja Wójcik

z-ca dyrektora Teatru Powszechnego w Łodzi,

doktorantka Katedry Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego

(wieloletni widz i sympatyk ŁST)

Łukasz Urbaniak

redaktor naczelny wydawnictwa "Officyna"

(redaktor gazety ŁST w latach 2005-2009)

Agata Drewnicz-Kaczmarek

redaktor naczelna Ilustrowanego Tygodnika Zgierskiego, Teatr Art.51 ze Zgierza (uczestnik ŁST w latach 2004-2009)

Justyna Zielińska

Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich EZG, Teatr Art.51

(uczestnik ŁST w latach 2004-2009).

Tomasz Konopka

Teatr ab

Niżej podpisany/a:

Anna Rogala

Fundacja ŁST

93-114 Łódź

biuro@lst.org.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji