Artykuły

"Gałązka rozmarynu" w TR

Widowisko Zygmunta Nowakowskiego o legionach polskich - "Gałązka rozmarynu" - po przeszło pół wieku (prapremiera w 1937 r.) wróciło na warszawską scenę.

Twórcami spektaklu w Teatrze Rozmaitości są: Ignacy Gogolewski (opracowanie tekstu i reżyseria), Jerzy Gorazdowski (scenografia), Waldemar Kazanecki (muzyka i opracowanie piosenek), Ryszard Krawucki (choreografia) oraz Andrzej Seroczyński (kierownictwo muzyczne).

W przedstawieniu bierze udział niemal cały zespół teatru. W rolach młodych legionistów występują m.in. Stanisław Badeński, Andrzej Ferenc, Marek Frąckowiak, Sławomir Jóźwik, Jerzy Kramarczyk, Wojciech Osełko, Jan Parandyk i Wojciech Patuszko.

"Gałązka rozmarynu" ukazuje genezę i narastanie dążeń niepodległościowych w społeczeństwie polskim. W początkach sierpnia 1914 r. w krakowskich Oleandrach formuje się Pierwsza Kompania Kadrowa. Przybywają młodzi ochotnicy ze wszystkich, stroń podzielonego zaborem kraju. Łączy ich wiara w sens walki o niepodległą i sprawiedliwą Polskę.

Sztuka Zygmunta Nowakowskiego jest w dużej mierze zapisem autentycznych wydarzeń, opowiedzianych z sentymentem, wzruszeniem i humorem. Atmosferę tamtych dni przypominają - wykorzystane w spektaklu - piosenki legionowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji