Artykuły

"Gałązka rozmarynu"

W Opolu i Kędzierzynie-Koźlu

Jest to widowisko muzyczne o Legionach Polskich, a zwłaszcza o pierwszym okresie ich powstawania w sierpniu 1914 roku, "Gałązka rozmarynu" Zygmunta Nowakowskiego była szlagierem teatralnym ostatnich dwóch lat przed wojną. Poczynając od prapremiery w warszawskim Teatrze Polskim w listopadzie 1937 roku przeszła triumfalnie przez sceny Krakowa, Łodzi, Wilna i Lwowa. Siła jej oddziaływania - tak wtedy jak i teraz - polega na umiejętnym graniu na emocjach, uczuciach i sentymentach publiczności. Charakter sztuki - jak pisał Boy - nie odbiera jej dramaturgicznej atrakcyjności i czyni (w najlepszym rozumieniu tego słowa) - wzorzec widowiska popularnego.

Sceniczną karierę przedstawienia Z. Nowakowskiego (autor i jednocześnie aktor, reżyser, krytyk powieściopisarz i felietonista był też w młodości związany z Legionami), przerwała okupacja. Na ponowną inscenizację czekać musiała "Gałązka" wiele lat. W 1982 roku po raz pierwszy ponownie wystawił ją łódzki Teatr im. Jaracza, a prawie rok temu (premiera odbyła się w czerwcu 1988 roku) Teatr Rozmaitości w Warszawie. Widowisko w opracowaniu i reżyserii Ignacego Gogolewskiego (muzyka i opracowanie piosenek Waldemar Kazanecki, scenografia Jerzy Gozazdowski) stało się wydarzeniem artystycznym i obyczajowym, wzbudziło wiele emocji i kontrowersyjnych opinii, ale wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem u publiczności.

Dzięki staraniom "Estrady Opolskiej", "Gałązkę rozmarynu" obejrzeć będą mogli mieszkańcy Opola (Teatr im. J. Kochanowskiego, 9 maja o godz. 16.30 i 20) i Kędzierzyna-Koźla (hala widowiskowa - 10 maja o godz. 17). Bilety w Opolu sprzedaje "Estrada" (ul. Kośnego 32a, tel. 386-28), a w Kędzierzynie-Koźlu "Orbis" i "Gromada".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji