Artykuły

"Pan Tadeusz" Rapsodyków

TO już "klasyczna" pozycja w bogatym 20-letnim do­robku i repertuarze kra­kowskiego Teatru Rapsodycz­nego. I trzeba wyrazić wdzię­czność laureatom tegorocznej nagrody artystycznej im. W. Pietrzaka, że właśnie tym spektaklem zaprezentowali swą twórczość podczas uro­czystości wręczenia nagród. "Pan Tadeusz", którego zna się niemal na pamięć, w in­scenizacji M. KOTLARCZYKA i wykonaniu Rapsodyków, odsłonił swe nowe piękności, nabrał nowych blasków i to­nów. Wielu z nas odczuwało być może pewien niedosyt, kie­dy zabrakło w montażu sce­nicznym niektórych ulubio­nych fragmentów, spektakl trwał jednak zaledwie godzi­nę i był przystosowany do ram całej uroczystości, nie można było, niestety, powtórzyć peł­nej inscenizacji krakowskiej. Ale znalazły się w nim wszyst­kie najważniejsze elementy fabularne i akcenty ideowe, oddany został wiernie klimat "Pana Tadeusza", inscenizator i wykonawcy wydobyli jego uśmiech i pogodny humor, przemówiło przede wszystkim Mickiewiczowskie Słowo, po­siłkowane zdyscyplinowanym gestem, kostiumem (J. JELEŃSKI), wtopioną w klimat poematu muzyką (Z. JEŻEWSKI).

Ożyły na scenie postacie Pana Tadeusza (TADEUSZ MALAK), Zosi (STANISŁA­WA WALIGÓRZANKA), Sę­dziego (FERDYNAND WÓJ­CIK), Telimeny (ŁUCJA KARELUS MALSKA), Hrabiego (BOGDAN GŁADKOWSKI), przemówił ze sceny sam Poeta (WŁADYSŁAW PAWŁOWICZ) rozpoczynający spektakl pięk­ną, wzruszającą inwokacją do Tej, co "Jasnej broni Często­chowy i w Ostrej świeci Bra­mie", przemówiła barwna, soczysta, poetycka narracja (D. JODŁOWSKA, M. EJNIK, K.SERUSIÓWNA, E. WOJCIE­CHOWSKA, R. MACHOWSKI, Z. GORZOWSKI, M. ŚWIĘ­CICKI).

Spektakl był jeszcze jednym hołdem złożonym Poecie przez tych, którzy słowo poetyckie najbardziej umiłowali, którzy od lat dwudziestu służą mu twórczo i wiernie, którzy w dobie coraz większej supre­macji formy nad treścią i zmierzchu teatru poetyckiego w naszym teatrze zawodowym promieniują piękną, a trudną sztuką urzekającej magii poe­tyckiego słowa, stając się dla dwóch, już pokoleń aktorskich najlepszą szkołą dykcji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji