Artykuły

Kraków. "Dzieje teatru..." Michalika książką lutego

Od 25 lat Wydawnictwo Literackie w kolejnych woluminach daje świadectwo dziejów scen Krakowa. I właśnie tom prof. Jana Michalika "Dzieje teatru w Krakowie 1865-1893. Instytucja artystyczna" został kolejną Krakowską Książką Miesiąca.

Wczoraj [15 lutego] w Śródmiejskim Ośrodku Kultury autor odebrał nagrodę z rąk Jan Pieszczachowicza, który przewodniczy jury, po czym opowiadał o swej pracy w rozmowie z Karoliną Grodziską. Jakże inne były to czasy! Aktor grał w sezonie 80 ról, premierę przygotowywało się w tydzień (14 prób do "Fedry" Racine'a odnotowano jako ewenement), niemal co tydzień teatr dawał premierę. Było zatem co badać i opisywać.

Tyle że dzisiejszy badacz skazany jest jedynie na recenzje i źródła pisane, świadectw wizualnych pozostało niewiele (mało zatem ich i w książce), a zdjęcia robiono jedynie w atelier, i to nie zawsze w kostiumach ze sztuk.

Niemniej prof. Michalik opisywał szczegóły ówczesnego życia teatralnego, skład zespołów aktorskich, repertuar i pracę nad jego realizacją, w tym istotę tzw. szkoły krakowskiej Stanisława Koźmiana. A ubarwiały to detale anegdotyczne. Opisując gwiazdy ówczesnej sceny - Antoninę Hoffman, Helenę Modrzejewską, Wincentego Rapackiego - przywołuje autor i prezenty, jakimi je obsypywano (kolie, pierścienie, bransolety, a dla panów papierośnice, puchary), i zwyczaje publiczności, takoż "chuligańskie", i tworzenie klaki.

Bawił tymi opowieściami i publiczność wczoraj, tym bardziej zachęcając do sięgnięcia po nagrodzoną książkę.

Jan Michalik "Dzieje teatru w Krakowie 1865-1893. Instytucja artystyczna"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji