Artykuły

Warszawa. Zagraj siebie w Teatrze Jednego Dnia

Każdy może wystąpić w Teatrze Jednego Dnia. Rafał Betlejewski namawia, żeby w sobotę, w Międzynarodowy Dzień Teatru, zagrać samego siebie.

Rafał Betlejewski to artysta, który prowadzi właśnie głośną akcję "Tęsknię za Tobą, Żydzie!". Jest ona częścią projektu Teatr Jednego Dnia.

Projekt rozpoczął się kilka miesięcy temu. Na stronie internetowej www.teatrjednegodnia.pl Rafał Betlejewski zaapelował, aby ludzie zastanowili się nad rolami społecznymi, jakie grają na co dzień, opisali je i razem ze zdjęciem wysłali do artysty. - Już kiedy się rodzimy, czekają na nas gotowe scenariusze, które musimy w ciągu życia wypełnić. Jeśli byłem dzieckiem płci męskiej, to w kolejnych latach wymagano ode mnie, żebym wszedł w rolę mężczyzny, męża, ojca - mówi Rafał Betlejewski. - Dostałem listy, w których np. znajdował się opis: jestem kobietą, Polką, obiektem seksualnym, i zdjęcie, na którym dziewczyna śpi na łóżku w dość frywolnej pozie. Odsyłałem tzw. scenariusz. Nie instruowałem w nim, co dokładnie taka osoba ma zrobić 27 marca, były to raczej moje refleksje na temat roli społecznej - dodaje.

Artysta przyznaje, że Teatr Jednego Dnia to akcja konceptualna. - To zdarzenie intelektualne, rozegra się w dużej mierze w przestrzeni mentalnej. Nie namawiam, żeby wyjść w jakieś konkretne miejsce i coś zrobić. Zależy mi na tym, żeby świadomie przeżyć ten dzień: zastanowić się, jaką rolę gram, i z lekkim dystansem odegrać ją lub jej zaprzeczyć. I zrozumieć, że inni żyjący wokół mnie też coś grają - mówi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji